Szkoła Podstawowa im. S. Staszica

Szkoła Podstawowa im. S. Staszica

62-113 Żelice, Żelice 14a
tel. 67 26 16 887

E-mail: sekretariat@spzelice.szkolnastrona.pl

Szlakiem Powstania Wielkopolskiego do Budzynia

19 czerwca uczniowie klasy II gimnazjum udali się na pierwszą z trzech wycieczek szlakiem bohaterów powstania wielkopolskiego - do Budzynia. Celem tych wypraw jest poznanie miejsc związanych z powstaniem i kontynuowanie zdobywania brązowej Odznaki Szlakami Powstania Wielkopolskiego.

W piękny wtorkowy dzień, grupa rowerzystów wyruszyła do Budzynia. Pierwszym celem wycieczki były nagrobki powstańców znajdujące się na cmentarzu parafialnym przy ul. Cichej. Tam uczniowie w cichej modlitwie podziękowali bohaterskim obrońcom Ojczyzny i wspomnieli zmarłych ze swoich rodzin. Następnie peleton skierował się do pomnika przy Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich i do kościoła parafialnego, przy którym pochowani są trzej powstańcy z Budzynia, którzy oddali swoje życie 2 lutego 1919 r. w bitwie pod Radwankami.

Kolejnym etapem wycieczki było wzgórze wydmowe Okręglik, miejsce zdobycia 7 lutego 1919 r. niemieckiego samochodu pancernego. Znajduje się tam figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz tablice granitowe upamiętniające szeregowca Michała Rajewicza – pierwszego poległego powstańca w powiecie chodzieskim. Obok znajduje się tablica upamiętniająca podporucznika Leona Napiecka, dowódcę obrony Budzynia.

Następnie uczniowie udali się do pana Stanisława Ornocha. Zbudował on wóz pancerny, kopię Ehrhardt M17, zdobytego przez powstańców wielkopolskich w Budzyniu. Fantastyczna opowieść o początkach powstania wielkopolskiego, idei budowy pojazdu pancernego i jego dalszej służby o wyzwolenie Polski została podsumowana ogromnymi brawami. Zaskoczenie wywołał odgłos serii z atrapy ciężkiego karabinu maszynowego wozu pancernego, który wywołał aplauz młodzieży.

Kierując się z powrotem do szkoły przejechaliśmy obok pomnika znajdującego się przed Domem Kultury, a poświęconego walczącym o wolność ziemi budzyńskiej.