Sobota, 2017-11-25

Imieniny: Elżbiety, Katarzyny

Obszar 3: Edukacja zdrowotna - promowanie aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania

Edukacja zdrowotna to troska o zdrowie, dbałość i poszanowanie swojego ciała, to kształtowanie zdrowego stylu życia, który jest warunkiem wszelkiego powodzenia człowieka, by żyć długo, zdrowo i szczęśliwie. Szukając dróg i sposobów w procesie kształtowania człowieka aktywnego, zdrowego, sprawnego fizycznie warto zadbać o jego dobre odżywianie. Prawidłowe, czyli zdrowe odżywianie polega na dostarczeniu odpowiedniej ilości energii i składników pokarmowych zapewniających optymalny rozwój psychofizyczny. O ile świadomość co do aktywności ruchowej są dla większości społeczeństwa już jasne i zrozumiałe, o tyle    odżywianie zdrowe budzi wątpliwości. Jednego i drugiego musimy się po prostu nauczyć. Zatem edukacja - najwłaściwsza droga prowadzi przez rodzinę i instytucje wspomagające tj. szkoła .Zadaniem moim przy pomocy rodziców, (klasy, której jestem wychowawcą)  było ukazanie wzajemnie oddziałowującej na sobie dbałości o zdrowie w promowaniu aktywności fizycznej i zdrowym odżywianiu. W tym celu na początek podjęłam następujące działania: zaprosić dietetyka i przeprowadzić akcję „ Zdrowe, smaczne II śniadanie” w obchodzonym Dniu wiosny w współudziale Samorządu Uczniowskiego i naturalnie zaprosić wszystkich do wspólnej aktywnej zabawy.

Spotkanie z dietetykiem

Dnia 18.12.2013r w naszej szkole gościliśmy dietetyka – trenera żywienia- , panią Iwonę Stachowiak, która w swojej prezentacji przedstawiła propozycję zdrowego odżywiania, czyli co jeść, jak jeść i ile, by dzieci były zdrowe i dobrze się uczyły. Dietetyk w swojej prezentacji przedstawiła zasady dotyczące prawidłowego odżywiania takie jak: dobór pożywienia, równowaga i umiar w jedzeniu oraz wartości kaloryczne produktów chętnie konsumowanych przez dzieci np. chipsów, zapiekanek, hot –dogów, słodyczy, czy napojów słodkich gazowanych. Spotkanie odbyło się w dwóch grupach: dla dzieci z klas 1-3 oraz 4 – 6. W podziękowaniu za bogaty przekaz dzieci zrewanżowały się wręczeniem Dyplomu Przyjaciela Szkoły Podstawowej w Żelicach. Na zakończenie koleżanka Barbara Pisuk zaprezentowała nam przedstawienie teatralne z klasą 3 o zdrowym odżywianiu w teatrzyku pt. „ Czerwony Kapturek” . Pani dietetyk zapoczątkowała cykl zdrowego stylu życia, poprzez odżywianie, które będziemy kontynuować na lekcjach wychowawczych w klasach lub szkolnych Akcjach.

Wiosna, wiosna, wiosna ach to ty

Powitanie wiosny w Szkole Podstawowej odbyło się kalendarzowo – 21.03.2014 ciepłym, słonecznym rankiem i wiosennym akcentem Akcją „zdrowe i smaczne II śniadanie”. Na drugiej lekcji po przerwie nauczyciel WF wraz z przewodniczącą RSU na dolnym holu dokonali otwarcia imprezy z okazji pierwszego dnia wiosny zapraszając całą społeczność podstawówki na wiosenne menu, w postaci smacznego i zdrowego śniadania, występów karaoke, bicia rekordów sportowych i turnieju siatkarskiego. Do smacznej konsumpcji zapraszali rodzice i uczniowie klasy 4a, którzy to urokliwe śniadanie przygotowywali już od wczesnych godzin rannych. „ Szwedzki stół”, biały ozdobiony obrus czerwonymi serwetkami i do tego bogactwo zdrowych przekąsek stanowiły nie lada pokusę spróbowania wszystkiego po trochu. Wiosenne menu stanowiły kolorowe kanapki, sałatki, jajka, pasta serowa, koktajle mleczne o różnych smakach, sok marchwiowo – jabłkowy, szaszłyki owocowe itp. Dochód ze sprzedaży zasili obchody Patrona SP. – Stanisława Staszica. Po godzinie biesiadowania przy stole wszyscy uczniowie, nauczyciele i rodzice przenieśli się do Sali gimnastycznej, by uczestniczyć w przeglądzie muzycznym w  Karaoke w wykonaniu uczniów klas 4 – 6 wraz z konkursem na najzabawniejsze przebrania. Laureatami w tej konkurencji artystycznej została klasa 4a z piosenką Urszuli „Konik na biegunach”, następnie klasa 5b w utworze Ewy Farnej Znaki III m przypadło klasie 6a w piosence "Ale, ale" Aleksandra. Witaliśmy wiosnę na prośbę ogółu tańcem – poleczką westernową, do której spontanicznie wybiegło 18 tancerzy. Następnie około godz. 11.00 wyszliśmy na Orlik, by tam zmierzyć się w konkurencjach sportowych tj. bicie rekordów w przeskokach przez skakankę, kręceniu hula- hop i ilości poprawnych zagrywek. W rekordzie przeskoków zwyciężyła Eryka Urbańska z 5a, w kręceniu hula- hop jury postanowiło przyznać dwie równorzędne nagrody dla Agnieszki Ernst z 5a i Amelii Perek z 5b. W ilości zagrywek bezapelacyjnie zwyciężyła klasa 6a pokonując wszystkie klasy, a jego liderem został Michał Woźniak. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Nie zabrakło akcentu piłki siatkowej, którą opisałam wyżej w obszarze 2. Kończąc ta wiosenną,  rozrywkową imprezę możemy sobie pogratulować uczestnictwa, aktywności i zdrowia, bo o to właśnie chodzi, by nie zmuszać nikogo do aktywności lecz ją wyzwalać.

Autor: EK