Szkoła Podstawowa im. S. Staszica

Szkoła Podstawowa im. S. Staszica

62-113 Żelice, Żelice 14a
tel. 67 26 16 887

E-mail: sekretariat@spzelice.szkolnastrona.pl

Obszar 2: Wychowanie fizyczne – alternatywne formy realizacji zajęć

W Szkole Podstawowej ze względu na możliwości organizacyjne szkoły  realizuje się podstawę programową z wychowania fizycznego w oparciu o system 4:0. Wychodząc jednak naprzeciw potrzebom, zainteresowaniom uczniów na początku roku w klasach 5 i 6 przeprowadza się badania ankietowe co do ilości godzin wybranej -  ulubionej dyscypliny sportowej. Od kilku lat wyniki się powtarzają, ponieważ zdecydowanie wygrywa u chłopców piłka nożna, a u dziewczynek piłka siatkowa. Wynika to z faktu, że zapoczątkowane tradycje  i osiąganie sukcesów właśnie z tych dyscyplin są motywatorem takich wyborów. Prowadzenie tych zajęć umożliwia ponadto przygotowanie uczniów do udziału w rozgrywkach sportowych szkolnych i pozaszkolnych. W systemie klasowo – lekcyjnym to realizacja obszaru Sporty całego życia w większości jako forma zabaw i gier sportowych. W swojej ofercie realizacji nie zabrakło innych  zajęć dla różnych formach aktywności ruchowej, rekreacyjnej i sportowej oraz ukierunkowanie wychowanka na całożyciową aktywność fizyczną. np. nordic walking, czy turystyka rowerowa.

W ramach doskonalenia ulubionych form ruchu uczniowie mają możliwość uczęszczać na zajęcia sportowe usprawniając swoje umiejętności siatkarskie, piłkarskie i brać udział w międzyszkolnych zawodach sportowych. Zajęcia te wyposażają uczniów nie tylko w wiedzę i umiejętności, które pozwalają na pełnienie różnych funkcji np. pomocnika organizatora, zawodnika, sędziego, kibica - ale promują zdrowy styl życia, rozbudzają zainteresowanie polskich i światowych zespołów i zawodników, organizując między innymi wyjazdy na mecze. Szkoła przy zaangażowaniu nauczyciela wychowania fizycznego jest inicjatorem i organizatorem sportowych projektów. Tradycją stał się turniej Piłki Nożnej Halowej dla klas 4 Chłopców i Dziewcząt w ramach projektu „dzieci – dzieciom” oraz turnieje piłki siatkowej na Powitanie wiosny i Dnia dziecka , sparingi siatkarskie w przededniu ważnych mistrzostw. Efektem tych działań jest rozwijanie atmosfery zdrowej rywalizacji z zachowaniem zasady fair play w sporcie i w życiu. Uczniowie naszej szkoły to wspaniali sportowcy – od lat zajmują czołowe miejsca w turniejach i rozgrywkach sportowych Szkolnego Związku Sportowego, gminnych organizacji np. LZS i Ogólnopolskich Turniejach Piłkarskich np. o Puchar Premiera Donalda Tuska, Tymbark Cup U12 i  innych pozarządowych organizacji, utrzymując przy tym pozycje medalowe i tych tuż przy podium w piłce nożnej, siatkowej, lekkoatletyce.

 

Projekt „dzieci – dzieciom” – Turniej Mini Piłki Nożnej Halowej dla klas 4

Dnia 11.12.2013r w sali gimnastycznej odbył się VI Turniej Mini Piłki Nożnej Halowej Dziewcząt i Chłopców dla klas 4. Organizatorami tego projektu są uczniowie klas 6, którzy co roku w oczekiwaniu wyglądają terminu rozgrywek. Zadania podzielone w grupach, przyjęte do realizacji pod aktywem lidera mają interaktywny, sportowy charakter, uczą odpowiedzialności i podejmowania decyzji. Osobiste zaangażowanie uczniów klas szóstych przyniosło oczekiwane rezultaty. Opracowano przy konsultacji z nauczycielem system gry (każdy z każdym), punktację, sędziowanie, sekretarza zawodów. Nie zapomniano o witaminizowanym poczęstunku z owoców, wodę niegazowaną dla ugaszenia pragnienia, a przede wszystkim o nagrodach dla zwycięzców w postaci dyplomów i medali własnoręcznie wykonanych z pieczątkami szkoły i podpisami dyrektora i ich własnych. Zaproszono nawet na turniej kibiców - uczniów z klas 2 i 3, by na dzień dzisiejszy pełnili rolę kibiców, a wkrótce i zawodników. Sędziami bezpośrednich spotkań byli: Michał Wożniak 6a oraz Filip Szymczak 6a. Klasyfikacja końcowa VI Turnieju Piłki Nożnej Halowej przedstawia się następująco:

W kategorii chłopców wygrała drużyna CR7 z 4a w składzie: Jakub Felsman, Mikołaj Pawlik, Maksymilian Krawczyk, Dawid Pawlik. Chłopcy byli bezkonkurencyjni, nie stracili żadnej bramki, a strzelili 29. II miejsce wywalczyła drużyna „Polska” z 4b, III miejsce dla „Lecha Poznań” i IV dla „WFM Żelice”.

W kategorii dziewcząt I miejsce zdobyła drużyna „Violetty” z 4a, a II miejsce przypadło drużynie „Błyskawicy” z 4b.  W Konkursie Króla Strzelców najlepszym zawodnikiem okazał się  - Jakub Felsman z 4a – uhonorowany dyplomem. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom za sportową rywalizację z wszelkimi zasadami fair play.

 

Towarzyski sparing siatkarski

W dniu 31.01.2014r gościliśmy siatkarzy i siatkarki ze Szkoły Podstawowej z Niemczyna. Turniej miał charakter towarzyski, przed zbliżającym się w lutym Mistrzostwach Powiatu w Piłce Siatkowej chłopców i dziewcząt. Jak zwykle rozpoczęliśmy od wspólnej rozgrzewki ogólnej, później specjalistycznej z elementami odbić w parach, wystawie ze zbiciem ze środka pola z dwóch stron ,by zakończyć serią zagrywek. Rywalizacja przebiegała w przyjaznej, sportowej  atmosferze. Tutaj wynik nie miał znaczenia, ważna była możliwość wymiany doświadczeń, podpatrzenie jaką przeciwna drużyna ma strategię gry, czym, a właściwie jakimi umiejętnościami dysponuje.  W kategorii chłopców naszą drużynę reprezentowali uczniowie klasy 6a: Michał Wożniak, Filip Langner, Paweł Kalota, Michał Foiński, Eryk Dybowski.  Dziewczynki z klasy 6a i b swoje siatkarskie siły zaprezentowały w składzie: Daria Walaszczyk, Joasia Nowak, Wiktoria Ciszewska, Amanda Chrzempa, Angelika Wróblewska, Martyna Szulc. Rozgrywki te  nieoczekiwanie udało się nam wygrać, co dobrze rokowało  przed zbliżającymi się wkrótce  Mistrzostwami Powiatu Wągrowieckiego w Piłce Siatkowej Dziewczat. Musimy jednak zdecydowanie poprawić zagrywkę, zwłaszcza jej siłę i kierunek. Na zakończenie rozgrywek podziękowaliśmy sobie za lekcje doświadczeń. Było wspaniale.

 

Nordic walking

Rekreacyjna aktywność ruchowa stanowi  rodzaj czynnego odpoczynku dla uczniów oraz rozrywkę. Zwiększa ona aktywność uczniów, rozwija osobiste zainteresowania i wzbogaca ich osobowość, rozładowując stany napięcia układu nerwowego, nagromadzone podczas wysiłku umysłowego w toku zajęć szkolnych. Uczeń uczestniczy w aktywności ruchowej lubianej, przyjemnej,  relaksacyjnej, pozytywnie wpływającej  na organizm. Nordic walking to wyraz takiej rekreacji. Maszerując z kijkami z koleżanką, kolegą,słuchając muzyki zapomina się o minionym dniu w szkole o przykrych doświadczeniach, a radość z pokonanych kilometrów wokół wsi ( około 3 km) wywołuje satysfakcję z podjętego działania. Lekcje z kijkami realizuję w każdej klasie 4 – 6, zwłaszcza jeśli jest to pierwsza lub ostatnia godzina lekcyjna. Każdy z uczniów opanował podstawy techniki marszu, ćwiczeń z kijkami, by móc pokonać trasę przełajową wokół wsi. Jako nauczyciel preferujący taką formę rekreacji próbuję własnym przykładem pozyskiwać małych odkrywców żelickich nordiców.

Autor: EK