Urodzinowy piknik

Rocznice są wzniesieniami w krajobrazie naszego życia.
Kierują one nasz wzrok w stronę przebytej drogi.
Christian Schütz

16 września (w piątek) pani dyrektor Izabela Wiśniewska wraz z zaproszonymi gośćmi: panem Przemysławem Majchrzakiem – wójtem Gminy Wągrowiec, panem Eligiuszem Ronką – wiceprzewodniczącym Rady Gminy Wągrowiec, panią Ireną Klawińską – radną Gminy Wągrowiec, panią Karoliną Kaczmarek, panią Ireną Pisarek oraz panią Aliną Kopniewską uroczyście otworzyła Rok Jubileuszowy. Rozwinięty został okolicznościowy baner. Zasadzono także urodzinowe drzewo – symbol długowieczności.

Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica obchodzi jubileusz 150-lecia. To nobliwy i zacny wiek, dlatego uroczystości jubileuszowe potrwają aż do maja. Placówka przez półtora stulecia była niemym świadkiem zwłaszcza historii ludzi, którzy do niej uczęszczali. Od 1866 w jej murach uczyło się kilkadziesiąt tysięcy uczniów. Początkowo była to szkoła katolicka. Miała różne siedziby. Dopiero (i aż) 34 lata temu patronem szkoły został Stanisław Staszic – postać niebagatelna, oświeceniowy myśliciel, miłośnik nauki, autor broszury, która wywarła wpływ na powstanie Konstytucji 3 maja. 8 lat później – w roku 1990 – społeczność szkolna otrzymała sztandar.

Półtora wieku istnienia zobowiązuje.

Po części oficjalnej świętowanie przeniosło się na teren obok żelickiego wigwamu, gdzie urządzono urodzinowy piknik. Były występy, zawody sportowe, poczęstunek i pokaz przygotowany przez strażaków z OSP Runowo.

Pogoda dopisała, humory także. Następna odsłona urodzin Szkoły Podstawowej im. S. Staszica już niebawem – sentymentalna wycieczka rowerowa śladem dawnych filii, którą zakończy wspólne ognisko i wspomnienia.

Autor: Anna Dróbka-Rejmoniak