„Jak szeroki polski kraj – Vivat! Vivat! Trzeci Maj!”

8 maja w Zespole Szkół w Żelicach uroczyście świętowano Dzień Patrona oraz 224 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Tym razem dzwonek szkolny nie wezwał uczniów na lekcje. Wszyscy zgromadzili się w sali gimnastycznej, by uczestniczyć w niecodziennej lekcji historii zorganizowanej i przygotowanej przez uczniów szkoły podstawowej. Podczas apelu wspominano dzieje naszej ojczyzny, odwołując się do faktów historycznych. Natomiast wymowne pieśni w wykonaniu chóru szkolnego oraz strofy najpiękniejszej poezji narodowej, wyrosłej spod piór wybitnych poetów polskich, silnie rozbudziły uczucia patriotyczne zgromadzonej publiczności.

Dzień ten był szczególnie ważny dla uczniów szkoły podstawowej z uwagi na święto imienin Stanisława Staszica. Z tej okazji każda klasa, w ramach wewnątrzszkolnej rywalizacji,  przygotowała prezentację multimedialną dotyczącą życia i twórczości naszego patrona. Ogłoszono również wyniki Szkolnego konkursu na najpiękniejszy portret Stanisława Staszica, w którym zwyciężył Jakub Konwiński z klasy 5b oraz podsumowano gimnazjalny konkurs historyczny dotyczący Konstytucji 3 Maja.

Podczas apelu przedstawiciele samorządu szkolnego złożyli kwiaty przy popiersiu Stanisława Staszica jako wyraz wdzięczności wobec człowieka, który z oddaniem i poświęceniem walczył o dobro swojej ojczyzny, stając się dla kolejnych pokoleń naszych uczniów obywatelskim wzorcem i moralnym drogowskazem.

Niewątpliwie wielką atrakcją dnia były zawody i konkurencje sportowe oraz niezastąpiony poznański przysmak, czyli  pyry z gzikiem, które zmęczeni zawodnicy pałaszowali z wielkim apetytem.

Autor: IW