Informacja o sprzęcie zakupionym w ramach programu

Laboratoria Przyszłości

to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Ich wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie szkół w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności.

Program realizowany jest na podstawie Uchwały nr 129 Rady Ministrów z dnia 29 września 2021 r. w sprawie wsparcia na realizację inwestycyjnych zadań jednostek samorządu terytorialnego polegających na rozwijaniu szkolnej infrastruktury – „Laboratoria przyszłości”.

Finansowe wsparcie otrzymane w ramach programu przeznaczono na zakup sprzętu, nie tylko do pracowni komputerowych, ale także pomocy dydaktycznych, służących rozwijaniu podstawowych umiejętności dzieci oraz młodzieży.

Nasza szkoła w ramach tego programu otrzymała wsparcie w postaci środków finansowych w kwocie 70 000 zł.

Zakupiono następujący sprzęt :

• Drukarka 3D Banach School z pakietem  dydaktycznym

• Biblioteka modeli 3D kompatybilna z drukarką

• Zestaw robotów 3x Makeblock mTiny Coding Kit, 1-3klasa

• Filament Banach – 1 kg

• Lenovo ThinkBook 15 – ITL G2 laptop

• Lutownica / stacja lutownicza z gorącym powietrzem ATN – WEP

• Zestaw aparat NIKON Z50 z Gembalem i oświetleniem do realizacji nagrań

• Mikrofon kierunkowy Ulanzi Sairen Q3

• Bezprzewodowy pistolet do klejenia na gorąco z akcesoriami

• Wkłady klejowe do pistoletu

• Mikser 8 – kanałowy

• Mikrofony dynamiczne, bezprzewodowe

• Oprogramowanie do materiałów video

• Green Screen – zielone tło fotograficzne 1,35 x 5m ze statywem

• Dyktafon PHILIPS 4GB, pliki WAV/MP3

• Głośniki komputerowe DEFENDER Q 7

• Okulary ochronne do pracowni chemicznej

• Apteczka przenośna, plecak mały PL. 2 z wyposażeniem

• Taker

• Zszywki do takera typ A 53 L: 10mm

• Mikroskop cyfrowy Bresser z wyświetlaczem LCD II

• Długopis Banach 3D – zestaw 6 szt. w walizce

• Filament 200m – zestaw 10 kolorów

• Multimetr – Miernik uniwersalny

• Higrometr – termometr elektroniczny z sondą 95 cm

• Ściągacz do izolacji

• Listwa antyprzepięciowa 1,8 m

• Koła konstrukcyjne 120 Midi Waffle

• Klocki Mini Waffle 500 EDU z 28 kartami

• Łączę elektroniczne płytki, kodowanie – zestaw startowy

• Łączę elektroniczne płytki, kodowanie zestaw rozszerzony

• Tablica biała 1700*1000

• Stół warsztatowy szkolny z nakładą 1500x600

• Micro Waffle 817 + karty

• Mini Waffle City Port z instrukcją budowy

• Mini Waffle City Street z instrukcją budowy

• Elektroniczna burza mózgów

• Klocki FURORA

Ww. sprzęt przyczynił się do unowocześnienia bazy szkolnej i zostanie wykorzystany do prowadzenia zajęć edukacyjnych, nie tylko obowiązkowych, ale także dodatkowych.

Z całą pewnością pozytywnie wpłynie, to również na rozwój naszych uczniów, pozwoli im zdobywać nową wiedzę i umiejętności, spośród których niezwykle cenne i istotne wydają się umiejętności krytycznego myślenia, analizowania danych oraz rozwiązywania złożonych i rzeczywistych problemów, w sposób atrakcyjny, gwarantujący im sukces w dorosłym życiu.

Systematycznie na naszej stronie internetowej będą zamieszczane relacje ukazujące, w jaki sposób wykorzystywany jest sprzęt i wyposażenie pozyskane dzięki programowi Laboratoria Przyszłości.

Autor: Izabela Wiśniewska