Witaj Maj! Piękny Maj! U Polaków błogi raj!

W Szkole Podstawowej w Żelicach uczniowie klasy 5 zaprosili młodzież na uroczysty apel z okazji majowych świąt. Maj jest szczególnym miesiącem w historii Polski. 1 maja minęła 18 rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony 2 maja, którego główną ideą jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. 3 maja 2022 r. minęła 231 rocznica uchwalenia Konstytucji Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była pierwszą spisaną konstytucją w nowożytnej Europie, drugą na świecie po amerykańskiej. 8 maja obchodziliśmy Narodowy Dzień Zwycięstwa – święto państwowe ustanowione w celu upamiętnienia zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami.

Podczas uroczystości można było obejrzeć, wykonaną przez Julię Ciesielską, prezentację multimedialną dotyczącą oświeceniowej konstytucji i jej twórców. Społeczność szkolna uczciła pamięć Patrona Szkoły Stanisława Staszica.

Podsumowano  e-Konkurs „Konstytucja 3 Maja – pierwsza oświeceniowa konstytucja Europy”, którego organizatorem był nauczyciel historii pan Janusz Sieroń. Laureatami kolejnych miejsc zostały:

I miejsce – Paulina Westfal

II miejsce – Julia Rummel