Szlakiem Powstania Wielkopolskiego do Budzynia - projekt edukacyjny.

17 czerwca uczniowie klas 7 szkoły podstawowej, realizując projekt edukacyjny, udali się na pierwszą z trzech wycieczek szlakiem bohaterów powstania wielkopolskiego - do Budzynia. Celem tej wyprawy było poznanie historii „Małej Ojczyzny” i miejsc związanych z powstaniem wielkopolskim.

Pierwszym etapem wycieczki było oddanie czci powstańcom pochowanym na cmentarzu parafialnym przy ul. Cichej. Tam uczniowie w cichej modlitwie podziękowali bohaterskim obrońcom Ojczyzny i wspomnieli zmarłych ze swoich rodzin. Następnie młodzież udała się do pomnika przy Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich i do kościoła parafialnego, przy którym znajdują się mogiły trzech powstańców, którzy oddali swoje życie 2 lutego 1919 r. w bitwie pod Radwankami.

Kolejnym etapem wędrówki było wzgórze wydmowe Okręglik, miejsce zdobycia 7 lutego 1919 r. niemieckiego samochodu pancernego. Znajduje się tam figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz tablice granitowe upamiętniające szeregowca Michała Rajewicza – pierwszego poległego powstańca w powiecie chodzieskim i  podporucznika Leona Napiecka, dowódcę obrony Budzynia.

Na koniec młodzież skierowała się do pana Stanisława Ornocha, który zbudował wóz pancerny, kopię Ehrhardt M17, zdobytego przez powstańców wielkopolskich w Budzyniu. Fantastyczna opowieść o początkach powstania wielkopolskiego, idei budowy pojazdu pancernego i jego dalszej służby o wyzwolenie Polski została podsumowana ogromnymi brawami.

Autor: Janusz Sieroń