NOCNE PRZYGODY W PRZEDSZKOLU

W trakcie kilkuletniego pobytu dzieci w przedszkolu staramy się wyposażyć je w wiedzę i umiejętności, które będą im potrzebne w życiu codziennym i przygotują je do podjęcia nauki w szkole. Chcielibyśmy również, by opuszczając przedszkole zabrały ze sobą ogromny bagaż miłych wspomnień. Jednym z nich być może będzie spędzenie nocy w naszym przedszkolu. To już druga tego typu impreza w przedszkolu w Potulicach.

Organizując to przedsięwzięcie, chcieliśmy uatrakcyjnić pobyt dzieci w przedszkolu. Zwykle  spotykamy się w ciągu dnia z dziećmi, rodzicami i pracownikami przedszkola. Jednak  9 listopada 2018r., dzieci zostały w przedszkolu, by spędzić w nim noc pełną szaleństw.

Dzieci wraz z rodzicami przybyli do przedszkola o godz. 18.00. W salach noclegowych dzieci wybrały sobie miejsce do spania i zostawiły wszystkie rzeczy potrzebne do „przetrwania” (przytulankę, śpiwory, poduszeczki pod główeczki, przybory toaletowe, piżamę, latarkę) i pożegnały się z rodzicami.

Dopiero wtedy rozpoczyna się prawdziwa zabawa.

Przebieg „Nocnych przygód w przedszkolu”

1. Powitanie dzieci na „Nocnych przygodach w przedszkolu”.
  2. Złożenie   przysięgi przez przybyłych ochotników- „ My przedszkolaki przysięgamy tego wieczoru i nocy być odpowiedzialni, prezentować pogodę ducha, dobry humor i okrutną chęć zabawy. Nie będziemy marudzili, narzekali, płakali i pokażemy wszystkim, jacy jesteśmy wspaniali. Przysięgamy!”. Po wypowiedzeniu przysięgi, każde dziecko kolejno podchodziło do plakatu z przysięgą i własnoręcznym odciskiem palca podpisywało  się pod nim.

3.Gry i zabawy grupowe.

- Zabawy z chustą animacyjną.

- „Śpiewające brzdące”- festiwal piosenki. Dzieci dobierały się w duety, śpiewały przez mikrofon wybraną piosenkę. W tym czasie pozostałe dzieci tworzyły widownię

i dopingowały przyjaciół.

- „Piniata”- dzieci kolejno podchodziły do piniaty próbując ją rozbić za pomocą specjalnego kija. W piniacie czekały na dzieci niespodzianki.

- „ Lista zakupów”- dzieci zostały podzielone na grupy, zapamiętały przedmioty, które wyszukiwały w dowolnych miejscach przedszkola i przynosiły we wskazane miejsce.

- „ Świat cieni”- dzieci wykonały pracę plastyczną która została umieszczona na patyczku a następnie wykorzystana do pokazu cieni. Pokaz  cieni odbywał się przy muzyce              relaksacyjnej.

4. Kolacja niespodzianka- pizza.

5. „Piżamowy pokaz mody”- dzieci z pomocą ukochanych cioć- Pań myją się i przebierają w piżamki. Prezentują swoje nocne stroje.

6. „Dyskoteka z latarkami”. Dzieci schodzą się do sali na „piżamową  dyskotekę” przy świetle latarek i kolorowych światełek. Po tym pełnym wrażeń dniu dzieci zapadają się             w  swoich materacach, przytulając się do swoich ulubionych cioć- Pań.

7. „Poczytaj mi ciociu”- bajeczka do snu.

8. Pobudka, poranna toaleta.

9.  Śniadanko- płatki z mlekiem.

10. Sprzątanie i pakowanie się.

11. Odbiór dzieci przez rodziców.

Pomysł na spędzenie nocy w przedszkolu cieszył się ogromnym zainteresowaniem dzieci. Uzyskaliśmy przychylność rodziców,  którzy sponsorowali fundusze na wyżywienie (kolacja, śniadanie, łakocie). Nauczyciele przejęli pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo dzieci. Na szczęście żadne dziecko nie płakało, przebywało przecież w dobrze mu znanym przedszkolu i pod opieką znanych mu osób. Wszystkie pociechy spokojnie przespały całą noc.

Komentarz  – pół żartem, pół serio ...

Wszystkim się bardzo podobało. Dzieci szczęśliwe, wyspane i uśmiechnięte. Panie zadowolone, lecz niewyspane i zmęczone :)