Szlakami Miejsc Pamięci Powstania Wielkopolskiego do Wągrowca.

8 listopada 2017 r. uczniowie 3 klasy gimnazjum udali się na wycieczkę do Wągrowca szlakiem miejsc pamięci powstania wielkopolskiego. W wyprawie towarzyszył nam kustosz muzeum wągrowieckiego Marcin Moeglich, który oprowadzał nas szlakiem miejsc pamięci i opowiadał o bohaterach powstania wielkopolskiego.

Swoją wycieczkę rozpoczęliśmy od pomnika poświęconego „Poległym w latach 1939-1945” przy ulicy Kościuszki. Tam przypomnieliśmy sobie historię Polski do II wojny światowej ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń powstania wielkopolskiego. Stamtąd przeszliśmy pod budynek Zespołu Szkół nr 2 gdzie mieścił się sztab ppłk dr. S.Kulińskiego. Następnie przechodząc koło domu komendanta dotarliśmy pod pomnik Powstańców Wielkopolskich obok gmachu Starostwa Wągrowieckiego. Dalej udaliśmy się na dworzec kolejowy, na który w 1919 r. przybył głównodowodzący powstaniem gen. Józef Dowbór-Muśnicki. Kolejnym etapem wycieczki było przejście szlakiem powstańców dowodzonych przez Ignacego Wegnera z Łosińca od Liceum Ogólnokształcącego. Hołd powstańcom oddaliśmy na nowym cmentarzu farnym przy ul. Gnieźnieńskiej. Kilkugodzinną wycieczkę zakończyliśmy na wągrowieckim rynku, gdzie ogłoszono wyzwolenie miasta spod pruskiego panowania.

Dużą atrakcją wycieczki była możliwość zwiedzenia muzeum i obejrzenia miasta z wierzy widokowej Ochotniczej Straży Pożarnej w Wągrowcu.

Autor: Janusz Sieroń