„Ratowniczek pomaga Tobie pomagać”

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Żelicach uczestniczyli w szkoleniach z zakresu udzielania pierwszej pomocy i obsługi defibrylatora AED, które przeprowadził Jan Maćkowiak - prezes PCK w Wągrowcu. Podczas programu opracowanego przez ZG PCK „Ratowniczek pomaga Tobie pomagać” uczniowie poznali sposoby powstrzymania krwotoku, unieruchomienia złamania, wykonania pozycji bocznej ustalonej, zakładania opatrunku, odpowiednie zareagowanie podczas omdlenia i zasłabnięcia, sposoby zabezpieczenia miejsca wypadku i powiadamiania służb ratowniczych. Zapoznali się obowiązującymi przepisami prawnymi dotyczącymi obowiązku udzielania pierwszej pomocy. Dużym zainteresowaniem cieszyły ćwiczenia Resuscytacji Krążeniowo – Oddechowej (RKO), które wykonywali na fantomie. Na zakończenie szkolenia uczestnicy otrzymali dyplomy i ulotki informujące o udzielaniu pomocy. Słowa podziękowania za przeprowadzenie szkolenia wyraziła dyrektor szkoły Izabela Wiśniewska.

Autor: Jan Maćkowiak