ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA

21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale także Światowy Dzień Zespołu Downa, zwany również Dniem Kolorowej Skarpetki. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów.

Symbolem zespołu Downa stały się dwie różne skarpetki, ponieważ chromosom ma kształt przypominający skarpety. Ponadto dwie różne skarpetki są również synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.

W związku z tym tego dnia ludzie na całym świecie zakładają dwie różne skarpetki, aby okazać solidarność z osobami z zespołem Downa i ich rodzinami. Nasza szkoła również włączyła się do tej akcji, okazując swoje wsparcie, zrozumienie i akceptację tym osobom. Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły także założyli dwie różne, kolorowe skarpetki. Niech ten dzień będzie świętem radosnym, a życie osób z zespołem Downa, barwne i szczęśliwe.

Autor: Karolina Kaczmarek