Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W dniu 7marca 2018 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest ona wyjątkowa, ponieważ odbywa się w roku, w którym świętujemy 100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

W apelu przygotowanym przez uczniów klasy IIIa gimnazjum przedstawiono sylwetki żołnierzy wyklętych, bohaterów zamordowanych w więzieniu mokotowskim. Młodzież w skupieniu wysłuchała montażu słowno-muzycznego. Uczniowie brawami nagrodzili wykonawców, w tym Weronikę Pałukę, która popisowo wykonała dwa utwory: „Miasto” i „Dziewczyna z granatem”.

Na zakończenie uroczystości uczniowie szkoły wzięli udział w  6. edycji Biegu o nazwie „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” – największym biegu pamięci w Polsce. Bieg jest oddaniem hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia z lat 1945-1963, a także propaguje wiedzę o powojennej historii Polski wśród wszystkich Polaków, niezależnie od wieku. Ma on charakter wielopokoleniowy i odb się na dystansie1963 m., który symbolizuje rok śmierci ostatniego żołnierza wyklętego – Józefa Franczaka, ps. „Lalek”.

Autor: Janusz Sieroń