Pogromcy Enigmy. 2 Wiosenny Maraton Matematyczny

Bezprecedensowe złamanie szyfru niemieckiej maszyny Enigma, zapoczątkowane przez poznańskich matematyków: Mariana Rejewskiego w grudniu 1932 roku, wspomaganego następnie przez Jerzego Różyckiego oraz Henryka Zygalskiego zmieniło losy świata. Metody dekryptażu wraz z wynalazkami pomagającymi w analizie algorytmu szyfrującego maszyny w lipcu 1939 zostały przekazane brytyjskim oraz francuskim służbom kryptologicznym. Wgląd w niemieckie tajemnice podczas II wojny światowej przyczynił się do skrócenia konfliktu oraz klęski III Rzeszy.

W ramach 2 Wiosennego Maratonu Matematycznego uczniowie klasa 4-8 wzięli udział w konkursie Pogromcy Enigmy. Każdy z uczestników miał do złamania trzy szyfry: Szyfr Cezara, Szyfr Polibiusza i Szyfr Pigpen. O wygranej decydowała poprawność rozszyfrowania oraz czas. Bezkonkurencyjny okazał się Kacper Dębowski z klasa 6a, który w czasie 4min 21sek uporał się z wszystkimi  zadaniami uzyskując  tytuł Super Pogromcy Enigmy.

Tytuły Pogromcy Enigmy zdobyli: Oliwia Józwowiak klasa 7, Marcel Konys klasa 4, Oliwia Aleksiuk klasa 5,  Antoni Piekutowski klasa 4. Oprócz dyplomu każdy wyróżniony otrzymał  specjalną nagrodę "ręczną maszynę szyfrującą".

Autor: Danuta Kitkowska-Sieroń