Konkurs historyczny "Złamanie szyfru Enigmy".

Marian Rejewski, polski matematyk i kryptolog, prekursor nowoczesnych metod łamania szyfrów, konstruktor tzw. bomby kryptologicznej. W 1932 r. złamał szyfr Enigmy, najważniejszej maszyny szyfrującej używanej przez hitlerowskie Niemcy. Podczas II wojny światowej służył w kompanii radiowywiadu Sztabu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych. Zajmował się dekryptażem niemieckiej korespondencji. Za swoje czyny został wielokrotnie odznaczony i znalazł się w panteonie najwybitniejszych kryptologów wszech czasów.

Z okazji 90. rocznicy złamania szyfru Enigmy przez polskich kryptologów i matematyków uczniowie klas 4-8 wzięli udział w konkursie historycznym. Uczestnicy musieli  zapoznać się z materiałami przygotowanymi przez Instytut Pamięci Narodowej. Poprawne odpowiedzi na szczegółowe pytania wyłoniły licznych laureatów.  Nagrody ufundowane przez nauczycieli informatyki i historii dla poszczególnych finalistów wylosowały Hania i Michalina. Uczniowie otrzymali specjalne talony dotyczące m.in. podpowiedzi nauczyciela na kartkówce, dodatkowego punktu na sprawdzianie,  możliwości siedzenia na krześle nauczyciela podczas lekcji i uzyskania oceny celującej z historii.

Autor: Danuta Kitkowska-Sieroń