Szkoła Podstawowa im. S. Staszica

Szkoła Podstawowa im. S. Staszica

62-113 Żelice, Żelice 14a
tel. 67 26 16 887

E-mail: sekretariat@spzelice.szkolnastrona.pl

„Szlakami Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 do Budzynia”

12 czerwca br. gimnazjaliści z klasy IIa udali się na rowerową wycieczkę „Szlakami Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 do Budzynia”. Wyjazd został opóźniony ze względy na opady deszczu, jednak później słoneczna pogoda towarzyszyła uczniom przez cały czas.

Pierwszym miejscem, do którego przyjechaliśmy, był cmentarz parafialny, na którym pochowano powstańców wielkopolskich poległych w 1919 r. na froncie północnym (powiat chodzieski i wągrowiecki) oraz w Poznaniu. Po zapaleniu znicza i odmówieniu modlitwy za zmarłych młodzież udała się w okolice Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich, gdzie znajduje się pomnik w formie bloku kamiennego.

Stamtąd trasa prowadziła do kościoła parafialnego, gdzie spoczywają trzej powstańcy: kapral Franciszek Jackowski oraz szeregowcy Leon Jęczyk i Józef Urbański, którzy zginęli 2 lutego 1919 r. w bitwie pod Radwankami. Znajduje się tam także tablica upamiętniająca kapitana Aleksego Hamlinga, powstańca wielkopolskiego i kawalera Krzyża Virtuti Militari. Tutaj także zapalono znicz i odmówiono modlitwę za zmarłych.

 Kolejnym etapem rajdu było wzgórze wydmowe Okręglik, gdzie znajduje się odsłonięty w 1969 r, pomnik upamiętniający zdobycie niemieckiego samochodu pancernego. Naprzeciwko tego pomnika stoi figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem, zniszczona przez hitlerowców i zrekonstruowana w 1982 r. U jej stóp złożono ziemię uświęconą krwią poległych i pomordowanych w latach 1918-19 i 1939-45. Przy figurze znajdują się dwie tablice, pierwsza upamiętnia szeregowca Michała Rajewicza z Łęgowa k. Wągrowca, który był pierwszą ofiara powstania wielkopolskiego w powiecie chodzieskim. Druga tablica poświęcona jest podporucznikowi Leonowi Napieckowi, dowódcy obrony Budzynia, który 7 lutego 1919 r. pod tą figurą dziękował Matce Boskiej za odniesione zwycięstwo. Tutaj także gimnazjaliści zapalili znicze pamięci. Ostatnim celem wycieczki był pomnik ufundowany w hołdzie walczącym o wolność ziemi budzyńskiej.