Szkoła Podstawowa im. S. Staszica

Szkoła Podstawowa im. S. Staszica

62-113 Żelice, Żelice 14a
tel. 67 26 16 887

E-mail: sekretariat@spzelice.szkolnastrona.pl

Historia Szkoły Podstawowej w Żelicach część II

Rok szkolny 1959/60 Kadra pedagogiczna: Ludwik Łukomski – kierownik szkoły, Emilia Czechorowska, Zenon Tokarz, Krystyna Kossak, Kazimiera Łukomska.

16 maja 1960 r. zorganizowano wycieczkę autokarową „Szlakiem Piastowskim”. W wycieczce brały udział dzieci klasy 6 i 7. Wycieczka dała dzieciom dużo przeżyć i wiadomości historycznych.

17/18maja 1960 r. odbył się egzamin końcowy kursu wieczorowego dla dorosłych z zakresie klasy 5. Po zdaniu egzaminu z j. polskiego, matematyki i historii wszyscy słuchacze otrzymali świadectwa ukończenia klasy piątej: Stanisław Kupidura, Marian Konys, Bogdan Konys, Bolesław Woźniak, Mieczysław Woźniak.

15 czerwca 1960 r. uchwałą Rady pedagogicznej wszyscy uczniowie klasy 7 ukończyli szkołę podstawową. Wszyscy absolwenci wpisują się do kroniki szkolnej: Maria Lepkowska, Regina Polega, Krystyna Szkudlarek, Janina Kupidura, Krystyna Kuban, Halina Pietruszka, Jadwiga Prokopiak, Ewa Filipkowska, Krystyna Cholewińska, Wiktoria Kaczmarek, Irena Rybak, Waldemar Paszkowiak, Jan Kopeć, Eligiusz Ronka, Henryk Łasecki, Leszek Wachowiak.

6 czerwca 1960 r. zorganizowano wycieczkę krajoznawczą do Poznania; pociągiem ze stacji Runowo. Na dworzec odwiózł dzieci furman z PGR ob. Marczak. Odebrał dzieci ze stacji rolnik ze wsi Sarbka, ob. Filipkowski Edwin.

Nauczycielka Emilia Czechorowska, po wyjściu za mąż, za Zenona Łaseckiego z Żelic na własną prośbę przeszła w stan pozasłużbowy.

Rok szkolny 1960/61 Skład nauczycieli: Ludwik Łukomski – kierownik szkoły, Kazimiera Łukomska, Halina Rajs, Helena Jahnz, Zdzisława Wieczorek.

22 listopada 1960 r. zorganizowano wycieczkę do Poznania na film panoramiczny pt. „Krzyżacy”. Na stację kolejową do Runowa odwiózł dzieci gospodarz z Rudnicza p. Kujawa Marian, a przywiózł członek Spółdzielni Produkcyjnej p. Alojzy Sępołowicz z Żelic. Obie furmanki dane były dla szkoły bezinteresownie.

Listopad 1960 r. na zarządzenie władz szkolnych przeprowadzone zostały wybory do Komitetu Rodzicielskiego. W skład prezydium K.R. weszli następujący rodzice: Jan Lepkowski – przewodniczący, Jan Nowak – z-ca przewodniczącego, Kazimierz Jabłoński sekretarz, Teodor Bejma – skarbnik.

Zespół szkolny wystawił przedstawienie pt.: „Trzewiki szczęścia” w Żelicach i Brzeznie Nowym. Za uzyskany dochód zakupiono dla szkoły radio marki „Calypso” w cenie 2100 zł oraz płyty za sumę 217 zł.

12 kwietnia 1961 r. Pierwszy raz w dziejach świata człowiek okrążył glob na pokładzie statku kosmicznego „Wostok 1”. Był nim kosmonauta radziecki major Jurij Gagarin. Dnia 6 sierpnia 1961 r. nauka radziecka odniosła jeszcze większy sukces. Na pokładzie statku kosmicznego „Wostok 2” kosmonauta radziecki major Herman Titow okrążył kulę ziemską 17 razy w ciągu 25 godzin.

17 maja 1961 r. młodzież tut. Szkoły była na wycieczce „Szlakiem Piastowskim”. Podróż odbyła się autokarem. Dzieci wróciły z wycieczki bardzo zadowolone. Obsługa autokaru udzieliła dzieciom pochwały za wzorowe zachowanie się podczas całej wycieczki.

Czerwiec 1961 r. Odbył się Powiatowy Zlot SKKT, w którym wzięły udział dzieci naszej szkoły. W zlocie tym dzieci naszej szkoły zajęły I miejsce i w nagrodę otrzymały kuchnię polową.

9 czerwiec 1961 r. odbył się egzamin kursu wieczorowego w zakresie klasy szóstej. Wszyscy słuchacze w liczbie 9 zdali egzamin z wynikiem pomyślnym.

Rok szkolny 1961/62 Skład nauczycieli: Ludwik Łukomski – kierownik szkoły, Kazimiera Łukomska, Helena Jahnz, Zdzisława Wieczorek.

W związku z tym, że we wsi Kamienica wybudowano nową szkołę, zmniejszono obwód tut. Szkoły, a dzieci ze wsi Sarbka w liczbie 33 przekazano do Szkoły Podstawowej w Kamienicy.

15 października 1961 r. zorganizowano kurs oświaty dla dorosłych, w zakresie klasy siódmej. Na kurs zapisało się 7 słuchaczy.

Październik 1961 r. wybuchł pożar we wsi Sarbka. Pastwą płomieni padła stodoła ze zbożem ob. Heleny Cieślar. Sprawcą pożaru był 9-letni chłopiec, który bawił się zapałkami.

1 maja 1961 r. W dniu Święta Klasy Robotniczej dzieci naszej szkoły brały udział w pochodzie, który odbył się w Wągrowcu.

9, 10, 11 maja 1961 r. Odbył się egzamin kursu wieczorowego dla dorosłych. Do egzaminu przystąpiło 18 słuchaczy. Z tego dwóch egzaminu nie zdało.

6 maja 1961 r. odbyła się w Wągrowcu Gromadzka Spartakiada Sportowa. Dzieci zdobyły dużo nagród indywidualnych i dyplomów. Drużyna chłopców zajęła I miejsce w piłce ręcznej i palantowej. Tym samym zakwalifikowała się do Spartakiady Powiatowej.

5 czerwca 1961 r. W dniu tym 25 dzieci – członków SKKT brało udział w zlocie, który odbył się w Gołańczy. Dzieci musiały wykonać różne zadania na trasie, co jeszcze bardziej urozmaiciło ich przeżycia.

6 – 20 sierpnia 1961 r. Dziesięciu uczniów członków SKKT brało udział w obozie wędrownym szlakiem Kołobrzeg – Szczecin.

Rok szkolny 1962/63 Skład nauczycieli: Ludwik Łukomski – kierownik szkoły, Kazimiera Łukomska, Helena Jahnz, Zdzisława Wieczorek.

7 października 1962 r. Dzieci naszej szkoły w liczbie 18 brały udział w Ogólnopolskim Rajdzie Przyjaźni, który odbył się w Wągrowcu.

16 grudnia 1962 r. Staraniem władz szkolnych ma być budowana nowa szkoła. W związku z tym zaszła potrzeba powołania Społecznego Komitetu Budowy Szkoły. W obecności inspektora szkolnego ob. Floriana Dojasia powołano Komitet w składzie: Nawrocki Kazimierz, Ruciński Bogdan, Kupidura Jan I, Arabasz Władysława, Sępołowicz Alojzy, Jabłoński Kazimierz, Pietrykowski Jan, Bejma Teodor, Burzak Feliks, Kupidura Jan II, Dubiał Jan, Lepkowski Jan, Bigos Walenty, Grochowska Maria, Borlikowski Bazyli, Kujawa Marian, Lupa Antoni, Łukomski Ludwik.

Zima 1963 r. Już od szeregu lat nie notowano tak groźnej zimy, jak w roku bieżącym. Termometr wskazywał – 300C. Spadły bardzo obfite śniegi, które sparaliżowały wszelki ruch na drogach. Zawieje i zadymki. Ludność nieprzygotowana do tak srogiej zimy, odczuwała ją bardzo. Brak było opału, a zasypane drogi utrudniały dowóz. Zarządzeniem Ministerstwa Oświaty zawieszono naukę w szkołach w dniach od 21 do 26 stycznia 1963 r.

Zarząd Oddziału Powiatowego PCK, w porozumieniu z Wydziałem Oświaty i Kultury zorganizował konkurs pod hasłem „Najczystsza szkoła”. Szkoła nasza zajęła I miejsce w powiecie. Jako nagrodę otrzymaliśmy wiadro pedałowe i pięć ręczników. Wywołało to wielką radość i zadowolenie wśród młodzieży szkolnej.

Na wezwanie Wydziału Oświaty i Kultury, szkoła nasza przystąpiła do konkursu pod hasłem „Porządkujemy boiska szkolne”. Za udział w wyżej wymienionym konkursie szkoła nasza otrzymała 500 złotych nagrody. Za pieniądze te zakupiono sprzęt sportowy w postaci piłek do piłki ręcznej i siatkowej.

1 maja 1963 r. Z okazji zbliżającego się Święta Klasy Robotniczej Wydział Oświaty i Kultury przydzielił tut. Szkole telewizor marki „Klejnot”, za dobre wyniki w pracy. Wartość telewizora – 11600 złotych. Radość dzieci nie miała granic. Był to drugi telewizor na terenie wsi.

29 czerwca 1963 r. Uchwałą Rady Pedagogicznej ukończyło szkołę podstawową 19 uczniów:  Rozpłochowska Danuta, Mazur Janina, Wachowiak Maria, Rozpłochowska Weronika, Borlikowska Halina, Wachowiak Alfreda, Wyka Barbara, Arabasz Teresa, Kotecka Urszula, Janusz Halina, Jóźwowiak Krystyna, Prokopiak Teresa, Rucińska Bożena, Bigos Regina, Nawrocka Jadwiga, Burzak Tadeusz, Rzepecki Gwidon, Wróblewski Marian, Lempke Tomasz.

Rok szkolny 1963/64 skład nauczycieli: Łukomski Ludwik – kierownik szkoły, Łukomska Kazimiera, Jahnz Helena, Kosakowski Tadeusz.

Jesień 1963 r. Wybudowano w tutejszej wsi pawilon, który przeznaczono na Wiejski Dom Towarowy. Pawilon ten jest dość obszerny i dobrze zaopatrzony, dzięki czemu mieszkańcy wsi mogą zaopatrzyć się w niezbędne towary.

Równocześnie pobudowano budynek, który przeznaczony jest na zlewnię mleka. Jest to wielkie dobrodziejstwo dla rolników, którzy nie potrzebują daleko jeździć z mlekiem.

Zarząd Oddziału Powiatowego PCK w porozumieniu z Wydziałem Oświaty i Kultury zorganizował konkurs pod hasłem: „Najczystsza szkoła”. Szkoła nasza zgłosiła swój udział w konkursie, zajmując II miejsce w powiecie. Jako nagrodę otrzymaliśmy piłkę siatkową, którą wręczył prezes zarządu PCK.

17-20 maja 1964 r. zorganizowano wycieczkę trasą: Gdynia, Gdańsk, Sopot, Oliwa i Malbork. W wycieczce brało udział 30 dzieci i 2 nauczycieli. Wycieczkę zorganizowano przez „Orbis” w Poznaniu.

16 czerwca 1964 r. Uchwałą Rady Pedagogicznej, szkołę podstawową ukończyło 22 uczniów. Bartczak Tadeusz, Biernat Jan, Cyran Krystyna, Florczak Stanisław, Grochowska Elżbieta, Hołodryga Emilia, Jabłońska Aleksandra, Konys Wanda, Kowalewski Stefan, Kramer Zofia, Krawczyński Zdzisław, Kręcidło Krystyna, Kupidura Kazimierz, Łasecka Anna, Lupa Stanisław, Pietruszka Karol, Rakowska Barbara, Sępołowicz Maria, Sępołowicz Michał, Wala Józef, Rybak Czesława, Zieliński Zenon.

Rok szkolny 1964/65.

13 października 1964 r. rozpoczął się Kurs ogólnokształcący w zakresie klasy VII. Liczba uczestników wynosi 25. Lekcje odbywają się we wtorki, czwartki i piątki od godz. 1800.

12 października 1964 r. w godzinach rannych Związek Radziecki wysłał na orbitę wokółziemską statek kosmiczny „Woschod” z Trzema ludźmi na pokładzie.

22 kwietnia 1965 r. o godz. 1400 rozpoczął się egzamin uczestników kursu wieczorowego z zakresie klasy VII. Do egzaminu przystąpiło 29 osób. Z tego zdało 28 osób.

30 maja 1965 r. to wielkie wydarzenie w życiu całego narodu. W dniu tym wszyscy gremialnie szli do urn wyborczych, aby oddać swój głos na kandydatów Frontu Jedności Narodu. W tut. Szkole mieścił się lokal wyborczy, który był bardzo pięknie udekorowany.

3 i 6 maja 1965 r. odbyły się na naszym boisku szkolnym rejonowe rozgrywki w piłkę ręczną chłopców i dziewcząt.

Wyniki meczów (dziewczynki)

  1. Żelice – Wągrowiec nr 2  - 3 : 0
  1. Żelice – Potulice               - 7 : 0

                            Chłopcy

  1. Żelice – Potulice                 - 7 : 1
  2. Żelice – Kamienica             - 7 : 2
  3. Żelice – Wągrowiec Nr 2    - 7 : 7

Jak wynika z wyżej podanej punktacji, drużyna chłopców i dziewcząt tut. Szkoły odniosła zwycięstwo z drużynami innych szkół.

Następnie odbyły się rozgrywki finałowe w Wągrowcu, w których brała udział zwycięska drużyna tut. szkoły. Wyniki rozgrywanych meczów były następujące:

  1. Żelice – Pruśce                    - 6 :0 i 3 : 0
  2. Żelice – Mieścisko               - 2 : 2 i 4 : 1
  3. Żelice – Smogulec               - 5 : 0
  4. Żelice – Pawłowo Skockie   - 4 : 3

Jak wynika z punktacji, drużyna dziewcząt odniosła zdecydowane zwycięstwo i zdobyła tytuł „Mistrza powiatu” w piłce ręcznej. W nagrodę drużyna otrzymała trzy piłki ręczne, na łączną sumę 750 zł. i dyplom. Z racji tej Komitet Rodzicielski ufundował nagrody indywidualne dla zwycięskiej drużyny, w postaci długopisów, w cenie 80 zł. każdy.

12 czerwca 1965 r. zwycięska drużyna dziewcząt tut. szkoły brała udział w spartakiadzie powiatowej, gdzie odniosła zwycięstwo. Wyniki rozgrywek w piłkę ręczną:

  1. Żelice – Pawłowo Skockie    - 7 : 5
  2. Żelice – Wągrowiec Nr 2      - 9 : 0

Należy również wspomnieć, że w spartakiadzie tej brała również udział drużyna lekkoatletyczna dziewcząt tut. szkoły, która zajęła również I miejsce w powiecie w tej konkurencji. Nazwiska dziewcząt zwycięskiej drużyny w piłce ręcznej: Urszula Pałuka, Teresa Wala, Anna Mataczyńska, Wanda Małachowska, Irena Kosakowska, Aleksandra Janusz, Anna Rybak.

24 czerwca 1965 r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego w tut. szkole. Dzień ten obchodzono szczególnie uroczyście, w związku z reformą szkolną, w wyniku której klasa VII po raz ostatni otrzymała świadectwo ukończenia Szkoły Podstawowej.

Rok szkolny 1965/66 skład nauczycieli: Ludwik Łukomski – kierownik szkoły, Kazimiera Łukomska, Helena Jahnz, Tadeusz Kosakowski, Waleria Kwiatkowska.

13 kwietnia 1966 r. Z okazji Milenium odbywały się w naszym środowisku wiece i akademie. Na szczególną uwagę zasługuje spotkanie ludności z przedstawicielami Ludowego Wojska Polskiego.

24 czerwca 1966 r. zgodnie z zarządzeniem Ministra Oświaty po raz pierwszy klasa VII otrzymała świadectwo promujące do klasy VIII, a nie świadectwo ukończenia szkoły.

Rok szkolny 1966/67 skład nauczycieli: Ludwik Łukomski – kierownik szkoły, Kazimiera Łukomska, Helena Zagórska, Tadeusz Kosakowski, Waleria Kwiatkowska, Jadwiga Pluta.

Rozpoczęcie tego roku było szczególnie ważnym wydarzeniem w życiu szkoły, gdyż po raz pierwszy w historii szkolnictwa podstawowego powitano uczniów klasy ósmej (było ich piętnastu).

Liczba dzieci na ten rok szkolny wyniosła w dniu 1 września – 149.

24 czerwca 1967 r. w roku szkolnym 1966/67 po raz pierwszy w historii tut. szkoły i szkolnictwa podstawowego, uczniowie opuszczający szkołę, otrzymali świadectwo ukończenia klasy VIII.

Borlikowska Danuta, Borlikowski Zdzisław, Burzak Sylwester, Dziekański Mieczysław, Florczak Edmund, Janusz Aleksandra, Jasińska Barbara, Kręcidło Tadeusz, Kuban Janina, Rybak Anna, Rzepecka Maria, Tomczak Józef, Szcześniak Teresa, Wachowiak Ewa, Wala Teresa.

Rok szkolny 1967/68 skład nauczycieli: Ludwik Łukomski – kierownik szkoły, Kazimiera Łukomska, Helena Zagórska, Tadeusz Kosakowski, Waleria Kwiatkowska, Jadwiga Pluta.

W tym roku nastąpiły pewne zmiany w naszym obwodzie szkolnym. Szkoła w Rudniczu została przyłączona do tut. szkoły, jako punkt filialny. Skład nauczycieli w punkcie filialnym w Rudniczu: Józef Mazur, Stanisława Stańko.

Maj 1968 r. odbyła się w Kamienicy spartakiada gromadzka. Brały w niej udział dzieci wszystkich szkół naszej gromady, a wśród nich dzieci tut. szkoły. Należy podkreślić, że dzieci tut. szkoły osiągały dobre wyniki i otrzymały dużo nagród indywidualnych. Z drużyn w piłce ręcznej najlepsze okazały się dziewczyny naszej szkoły.

Rok szkolny 1968/69 skład nauczycieli: Ludwik Łukomski – kierownik szkoły, Kazimiera Łukomska, Helena Zagórska, Waleria Kwiatkowska, Sylwester Łuczkowiak, Barbara Wysocka, Marian Kończal, Stanisława Stańko, Teresa Śliwińska.

Grudzień 1968 r. 50 rocznica Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji, szkoła nasz zorganizowała spotkanie młodzieży z weteranami Powstania, których na naszym terenie jest sześciu: Bernard Rohde, Stanisław Stępniak, Franciszek Szcześniak, Walenty Piasecki, Paweł Smogulecki, Józef Wolny. Weterani Powstania opowiadali dzieciom swoje przeżycia z czasów walk powstańczych, oraz ich okresu szkolnego.

9 maja 1969 r. Dzień Zwycięstwa połączono w tut. szkole z obchodami 25-lecia istnienia Polski Ludowej. Z tej okazji urządzono uroczystą akademię dla środowiska i młodzieży szkolnej, na której omówiono dorobek i zmiany jakie zaszły w tut. wsi i powiecie w okresie 25-lecia.

18 maja 1969 r. odbyła się spartakiada gromadzka we wsi Grylewo, w której tut. młodzież brała liczny udział. Drużyna chłopców i dziewcząt zajęła I miejsce w piłce ręcznej, zdobywając jako nagrodę, dwie piłki.

25 maja 1969 r. odbyła się na stadionie miejskim w Wągrowcu spartakiada powiatowa, w której brała udział drużyna dziewcząt w piłce ręcznej, zdobywając II miejsce.

14 – 17 czerwca 1969 r. Grupa młodzieży tutejszej szkoły brała udział w wycieczce do Warszawy. W drodze powrotnej grupa wycieczkowa zwiedziła Poznań.

Rok szkolny 1969/70 skład nauczycielski: Ludwik Łukomski – kierownik szkoły, Kazimiera Łukomska, Waleria Kwiatkowska, Sylwester Łuczkowiak, Wojciech Rębacz, Halina Borlikowska, Barbara Wysocka, Stanisława Stańko, Teresa Śliwińska, Józef Mazur.

Październik 1969 r. odbyły się międzyszkolne rozgrywki piłki ręcznej, w których brały udział niżej wymienione szkoły Żelice, Wągrowiec nr 4, Potulice, Kamienica, Nowe. Miejsca zajęte podczas rozgrywek.

I Wągrowiec nr 4

II Żelice

III Potulice

IV Nowe

V Kamienica

Czerwiec 1970 r. Zorganizowano wycieczkę klasy IV i V do Poznania. Na wycieczkę dzieci jechały samochodem, którego udzielił szkole inżynier Hawlicki – nadleśniczy Nadleśnictwa Durowo. Dzieci zwiedziły Palmiarnię, Ratusz, ZOO i niektóre ulice miasta Poznania.

7 czerwca 1970 r. we wsi Kamienica odbyła się spartakiada, w której brała udział młodzież naszej szkoły. Bardzo ładnie spisały się drużyny piłki ręcznej dziewcząt, jak i chłopców gdyż zajęły I miejsca tej dyscypliny. W nagrodę za to otrzymały piłki ręczne. W lekkiej atletyce uczniowie brali indywidualny udział, gdzie też za I miejsca byli nagradzani.

Rok szkolny 1970/71 skład nauczycielski: Ludwik Łukomski – kierownik szkoły, Kazimiera Łukomska, Waleria Kwiatkowska, Sylwester Łuczkowiak, Wojciech Rembacz, Halina Borlikowska, Halina Krupa, Stanisława Stańko, Teresa Śliwińska.

8 października 1970 r. odbyły się rozgrywki piłki ręcznej chłopców. Udział brały następujące drużyny: Wągrowiec nr 4, Żelice, Bartodzieje, Potulice.

Wyniki:

Żelice – Wągrowiec

- 11 : 1

Bartodzieje - Żelice

- 4 : 19

Potulice - Żelice

- 7 : 14

I miejsce w drużynie chłopców zajęła Szkoła Podstawowa w Żelicach.

Drużyna piłki ręcznej chłopców zajęła II miejsce na mistrzostwach powiatu. Skład drużyny: Wachowiak Brunon, Buszka Benedykt, Stępniak Marek, Łukomski Grzegorz, Wełnic Stanisław, Mścisz Józef, Boleski Józef, Wełnic Franciszek, Bejma Zbigniew.

Rok szkolny 1971/72 skład nauczycielski: Ludwik Łukomski – kierownik szkoły, Kazimiera Łukomska, Kwiatkowska Waleria, Łukaszewska Halina, Krupa Halina, Łuczkowiak Sylwester, Stańko Stanisława, Łukaszewski Krzysztof.

16 września 1971 r. odbyły się na boisku szkolnym w Żelicach rejonowe rozgrywki w piłkę ręczną dziewcząt i chłopców. Uzyskane miejsca dziewczęta:

Żelice                 – I

Wągrowiec nr 4 – II

Bartodzieje         – III

Potulice              – IV

Uzyskane miejsca chłopcy:

Wągrowiec   - I

Żelice           - II

Bartodzieje  - III

Potulice        - IV

Dziewczęta tut. szkoły zakwalifikowały się do powiatowych rozgrywek w piłkę ręczną. Skład drużyny dziewcząt: Łukomska Dorota – kapitan, Mścisz Mirosława, Pałuka Maria – rezerwowa, Karalus Sabina, Brychczyńska Elżbieta, Grajewska Ewa - bramkarz, Nawrocka Irena, Kozłowska Elżbieta – rezerwowa, Dych Maria.

22 września 1971 r. zwycięska drużyna dziewcząt udała się do Wągrowca, aby stoczyć boje z wytypowanymi drużynami powiatu.

Wyniki rozegranych meczy:

Żelice - Gołańcz

- 14 : 0

Żelice - Bliżyce

- 7 : 4

Żelice - Rąbczyn

- 7 : 3

Jak wynika z tabeli punktowej, drużyna dziewczat tut. szkoły odniosła zdecydowane zwycięstwo nad pozostałymi, uzyskując I miejsce. Prócz licznych gratulacji dziewczęta zdobyły puchar. Radość wśród dziewcząt nie miała granic. Długo też na ten temat dyskutowano w szkole i środowisku.

Komitet Rodzicielski przy tut. szkole ufundował dla „mistrzyń powiatu” upominek w postaci wiecznych piór, które wręczono im na uroczystym apelu szkolnym.

26 września 1971 r. drużyna dziewcząt pojechała do Poznania. Odbywały się tam rozgrywki o wejście do ćwierćfinałów mistrzostw wojewódzkich. Dziewczęta bardzo przeżywały ten wyjazd. Przywiozły ze sobą wielki nowy sukces: „Będą walczyły w ćwierćfinałach”. Radość nie miała granic. W szkole i środowisku aż huczało. Dziewczęta były na ustach wszystkich.

Wyniki rozegranych meczy:

Żelice – Poznań Stare Miasto

- 13 : 0

Żelice – Konin

- 7 : 5

Konin – Poznań Stare Miasto

- 10 : 3

17 października 1971 r. nasze dziewczęta znalazły się w Gnieźnie przy ul. Roosevelta, na boisku klubu sportowego „Sparta” I znowu trema i znowu emocje, ale dziewczęta nie traciły „ducha”. Wierzyły w swoje siły. Wprawdzie nie uzyskały pierwszego miejsca, ale przywiozły zaszczytne drugie i co najważniejsze zakwalifikowały się do półfinałów, a więc należały do ósemki najlepszych drużyn województwa poznańskiego. Radość była wielka. Pozostali uczniowie nie mówili długi czas o niczym innym, tylko o „naszych wspaniałych dziewczętach”.

Wyniki rozegranych meczy:

Żelice – Gniezno

- 11 : 5

Żelice – Poznań Grunwald

- 7 : 10

Gniezno – Poznań Grunwald

- 7 : 7

Zwycięstwa tut. drużyny dziewcząt odbiły się głośnym echem nawet w powiecie. Władze powiatu postanowiły udzielić pomocy naszym dziewczętom i zafundowały im zimowy obóz w czasie ferii zimowych, który trwał dwa tygodnie. Wprawdzie dziewczęta nie przebywały daleko, bo w Szkole Zawodowej w Wągrowcu, ale czuły się tam dobrze. Najważniejsze było jednak to, że pod okiem trenerów mogły ćwiczyć, grać i w ogóle uprawiać różny sport.

Władze gromadzkie ufundowały naszym dziewczętom dresy, spodenki gimnastyczne i bluzeczki, aby swoim wyglądem reprezentowały zwartą jednolitą grupę.

8 kwietnia 1972 r. nasze dziewczęta znalazły się w Poznaniu. Spotkały się tu cztery najlepsze drużyny województwa: Poznań Jeżyce, Turek, Międzychód, Żelice. Stoczyły one boje w hali „Grunwaldu”. W pierwszym dniu (8.04) odbył się jeden mecz: Żelice – Międzychód i tu nasza drużyna przegrała jedną bramką.

Wyniki rozegranych meczy:

Żelice – Międzychód

- 6 : 7

W drugim dniu (9.04) odbyły się pozostałe mecze:

Żelice – Poznań Jeżyce

- 6 : 13

Żelice - Turek

- 4 : 5

Uzyskane miejsca:

Poznań Jeżyce – I

Międzychód – II

Turek – III

Żelice – IV

Nasze dziewczęta dały z siebie wszystko i wywalczyły wysoką lokatę - czwarte miejsce w skali półfinałów województwa. To jak na wiejską drużynę, która miała mizerne warunki do uprawiania sportu – bardzo dużo i dziękujemy im z całego serca. Dostarczyły nam wiele emocji i radości. Trenuje nas i i opiekuje się nami p. W. Kwiatkowska.

10 czerwca 1972 r. drużyna dziewcząt tut. szkoły brała udział w Powiatowych Igrzyskach Młodzieży, które odbyły się w Wągrowcu. Przybyły tam drużyny: LO Wągrowiec, LZS Rgielsko i TR Stępuchowo.

Wyniki rozegranych meczy:

Żelice – LZS Rgielski

- 7 : 3

Żelice – LO Wągrowiec

- 17 : 6

Uzyskane miejsca:

Żelice  – I

LO Wągrowiec  – II

Jak widać z punktacji, nasza drużyna rozgromiła drużyny szkół średnich, uzyskując I miejsce. Dziewczęta zadowolone przywiozły proporczyk i złote medale, kończąc swoje „występy” w b.r. szkolnym.

Należy też wspomnieć, że drużyna dziewcząt rozsypała się, gdyż część z nich opuściła mury tut. szkoły. Mamy też nadzieję, że będą one nadal dobrymi sportsmenkami niezależnie od tego gdzie będą. Dziękujemy im:

Łukomska Dorota, Brychczyńska Elżbieta, Grajewska Ewa, Dych Maria, Kozłowska Elżbieta, Karalus Sabina.

Rok szkolny 1972/73 skład nauczycielski: Ludwik Łukomski – dyr. szkoły, Kazimiera Łukomska, Tadeusz Kosakowski, Halina Krupa, Krzysztof Łukaszewski, Halina Łukaszewska, Stanisława Stańko.

12 październik a1972 r. W tym dniu odbył się uroczysty poranek z okazji Dnia Wojska Polskiego. Pogadankę wygłosił nauczyciel historii Tadeusz Kosakowski.

14 października 1972 r. Rocznica powstania Komisji Edukacji Narodowej jest jednocześnie ustawowym Dniem Nauczyciela.

7 listopada 1972 r. Jest to dzień, w którym obchodziliśmy 55-tą rocznicę wybuchu Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Październikowej.

1 stycznia 1973 r. Od dłuższego czasu mieszkańcy tut. wsi i okolicy z niepokojem oczekiwali dnia, w którym zostanie oddany do użytku Wiejski Ośrodek Zdrowia. I doczekali się pięknego, bogato wyposażonego gmachu, na którym widnieje napis: Zakładowy Ośrodek Zdrowia przy PGR w Żelicach. Kierownikiem tego Ośrodka jest lekarz med. Grzegorz Lewandowski, jego żona Grażyna – pielęgniarką, stomatologiem Wojciech Jaszczyk, a rejestratorką Irena Domżalska.

23 stycznia 1973 r. Uroczysty pochód przez wieś z okazji rocznicy wyzwolenia Wągrowca i okolic.

1973 Rok Kopernikowski. 500-lecie urodzin największego astronoma świata – Mikołaja Kopernika, obchodzono w naszej szkole bardzo uroczyście.

1 maja 1973 r. Dzieci tut. szkoły przygotowały akademię dla środowiska w przeddzień Święta Klasy Robotniczej. W dniu 1 Maja klasy VIII i VII oraz wszyscy nauczyciele tej szkoły brali udział w pochodzie, który odbył się w Wągrowcu.

1 czerwca 1973 r. Podobnie jak każdego roku, obchodzono bardzo uroczyście ten dzień w naszej szkole. Specjalnie powołana komisja sędziowska skrupulatnie notowała wyniki, aby wytypować do nagrody zwycięzców, na których czekały bogate nagrody.

Rok szkolny 1973/743 skład nauczycielski: Ludwik Łukomski – dyr. szkoły, Kazimiera Łukomska, Tadeusz Kosakowski, Irena Kosakowska, Sylwester Łuczkowiak, Urszula Kwasigroch, Zdzisława Zamęska, Katarzyna Budzyńska, Zygmunt Miodowski, Stanisława Stańko.

Ze względu na małą liczbę dzieci w tym środowisku zlikwidowano Szkołę Podstawową w Brzeźnie Nowym i dzieci przekazano do tut. szkoły.

8 marca 1974 r. Dzień ten obchodzono w tut. szkole bardzo uroczyście. Dzieci przygotowały uroczysty poranek dla wszystkich pań nauczycielek.

XXX – lecie PRL To bardzo ważna rocznica w dziejach naszego państwa. Dlatego tez tut. szkoła postanowiła uczcić to wydarzenie na miarę jego wielkości.

1 maja 1974 r. Tradycyjnie, uczniowie klasy VII i VIII brali udział w pochodzie, który odbywa się co roku w Wągrowcu.

Maj 1974 r. Zorganizowano wycieczkę do Warszawy. Brali w niej udział uczniowie klas VI – VIII. Kierownikiem wycieczki był nauczyciel Miodowski Zygmunt, a drugim opiekunem Łuczkowiak Sylwester.

1 czerwca 1974 r. Do tradycji naszej szkoły należą uroczyste obchody M.D.D. Jest to prawdziwe święto dla naszych dzieci.

20 czerwca 1974 r. Po mozolnej pracy nadszedł przez wszystkich oczekiwany dzień zakończenia zajęć szkolnych.

Rok szkolny 1974/75 skład nauczycielski: Ludwik Łukomski – dyr. szkoły, Kazimiera Łukomska, Tadeusz Kosakowski, Irena Kosakowska, Sylwester Łuczkowiak, Zygmunt Miodowski, Urszula Kwasigroch, Maria Białek, Krystyna Kolasa, Stanisława Stańko – filia Rudnicze, Czesława Piechocka – filia Potulice.

2 września 1974 r. Grono uczniów powiększyło się, gdyż w wyniku reformy szkolnictwa została zlikwidowana szkoła 8 – klasowa w Potulicach i dzieci przyjęto do tut. szkoły od kl. V – VIII.

5 października 1974 r. Niecodzienna uroczystość odbyła się w tut. szkole. Klasa pierwsza składała ślubowanie i od tego dnia stali się prawdziwymi uczniami. Zaproszeni goście z Wydziału Oświaty z Wągrowca w osobach p. mgr T. Walewska i p. mgr T. Strzelecki. Po ślubowaniu uczniowie klasy I zostali przyjęci do grupy wiekowej „Pacholąt”.

Jesień 1974 r. Budowa nowej szkoły. Na placu budowy duży ruch. Koparki zaczęły swoją pracę – wykopy pod fundamenty nowej szkoły. Samochody ciężarowe zwoziły materiał budowlany.

Jesień 1974 r. Klasy starsze cztery dni brały udział w wykopkach ziemniaków w PGR Potulice

Październik 1974 r. Odbyły się w Wągrowcu rejonowe rozgrywki w piłkę ręczną dziewcząt i chłopców. W wyniku rozegranych meczów dziewczęta i chłopcy naszej szkoły uzyskali pierwsze miejsca.

Bale Noworoczne Odbyły się w grupach wiekowych wyjątkowo bardzo piękne bale noworoczne połączone z wizytą „Dziadka Mroza”, który obdarował każdego srkomnym upominkiem.

Wiosną 1974 r. odbyły się powiatowe półfinałowe i finałowe rozgrywki w piłkę ręczną dziewcząt i chłopców. Obie nasze drużyny odniosły zdecydowane zwycięstwo nad pozostałymi.

Przeżywaliśmy w tym roku jeszcze jedną radość związaną ze sportem. Zarówno druzyna dziewcząt, jak i chłopców pokonały zdecydowanie swoich rywali i zdobyły „Przechodni Puchar Naczelnika Gminy” na własność szkoły oraz 4 piłki.

Spartakiada Powiatowa Znowu obie nasze druzyny piłki ręcznej, dziewczęta i chłopcy wyruszyli do Wągrowca, aby stoczyć zwycięskie boje ze swoimi rywalami. Dziewczęta nasze zdobyły I miejsce i złote medale, a chłopcy „srebro”. Nie ulega wątpliwości, że nauczyciel wychowania fizycznego p. T. Kosakowski wkłada dużo wysiłku, aby uzyskać takie własnie wyniki.

19-31 lipca 1975 r. Harcerze naszej szkoły wybrali się w tym roku w lipcu na obóz wędrowny, którego kierownikiem był p. Z. Miodowski – nauczyciel tej szkoły i opiekun drużyny harcerskiej.

Rok szkolny 1975/76 skład nauczycielski: Ludwik Łukomski – dyr. szkoły, Łukomska Kazimiera, Kosakowski Tadeusz, Kosakowska Irena, Miodowski Zygmunt, Białek Maria, Kolassa Krystyna, Smolej Joanna, Stańko Stanisława, Piechocka Czesława.

Jesień 1975 r. Teren budowy został ogrodzony. Wykonano już fundamenty, z których wyłaniają się mury bloku nauczycielskiego. Wszyscy bardzo to przeżywamy, dlatego też nauczyciele urządzają wycieczki na teren budowy, aby razem z dziećmi obserwować pracę ludzi i maszyn.

Wiosna 1976 r. Nam też wyrósł już dom nauczyciela, a z fundamentów wyłaniają się mury nowej szkoły – co za radość.

Rok szkolny 1976/77 skład nauczycielski: Ludwik Łukomski – dyr. szkoły, Łukomska Kazimiera, Kosakowski Tadeusz, Kosakowska Irena, Kolassa Krystyna, Białek Maria Miodowski Zygmunt, Stańko Stanisława, Piechocka Czesława.

Jesienna przerwa w nauce. Jesień to okres wykopów. Dlatego też młodzież klas starszych w ciągu czterech dni będzie pomagała przy wybieraniu ziemniaków na polach PGR w Potulicach.

Dzień Nauczyciela. W tym roku uroczyście obchodzono ten dzień. Przyczynili się do tego nasi harcerze, którzy przygotowali kwiaty i program artystyczny.

Budowa nowej szkoły. Na budowie praca wre. Mury szybko rosną. Jest już parter. Obserwujemy i podziwiamy pracę różnych fachowców.

M.D.K. Dzisiaj role odmieniły się. Nasze panie zaproszono na uroczysty apel. To nie one ale dla nich przygotowano niespodziankę. Posypały się kwiaty i życzenia oraz utwory muzyczne z dedykacjami. Autorami i aktorami byli znowu nasi harcerze, którymi opiekuje się p. Z. Miodowski.

Nowa szkoła. Doczekaliśmy chwili, że budynek szkolny wzniesiono. Zdajemy sobie sprawę z tego, że pracy wewnątrz jest jeszcze wiele. Ofiarowaliśmy też swoją pomoc. Każda klasa podjęła czyny społeczne, aby dołączyć choć małą przysłowiową cegiełkę.

Wycieczki. Grupa wiekowa Pacholąt jest bardzo żywotna. Każdego roku jadą na wycieczkę. Byli w Poznaniu, Kórniku, a teraz w Operze.

Dzień Dziecka. Obchody MDD połączone są od dłuższego już czasu z dniem sportu szkolnego. W związku z tym zorganizowano wiele zabaw i gier sportowych, a dla najlepszych przewidziano nagrody i dyplomy ufundowane przez Komitet Rodzicielski.

Rok szkolny 1977/78 skład nauczycielski: Ludwik Łukomski – dyr. szkoły, Łukomska Kazimiera, Kosakowski Tadeusz, Kosakowska Irena, Kolassa Krystyna, Białek Maria Miodowski Zygmunt, Smolej Joanna, Stańko Stanisława, Piechocka Czesława.

Jesienna przerwa w nauce. Młodzież klas starszych jak zwykle pomagała przy wybieraniu ziemniaków na polach PGR Potulice, a maluchy spędziły 4 dni na zabawach i samych przyjemnościach. Do atrakcji należało „Święto pieczonego ziemniaka”.

Zbiórka złomu. Dyrektor szkoły na jednym z apeli ogłosił zbiórkę złomu. Młodzież zrozumiała, że jest to cenny surowiec wtórny i z entuzjazmem przystąpiła do dzieła. W wyniku tego stos złomu urósł do niesamowitych rozmiarów. Całość odniesiono do punktu skupu. Było tego ponad 18 ton.

Andrzejki. Wróżby, wróżby, wróżby. Pod takim hasłem młodzież nasza spędziła popołudnie 29 listopada – wigilię imienin Andrzeja.

21 marca 1978 r. Powitanie wiosny. Mieszkańcy wsi byli świadkami barwnego pochodu. To nasza młodzież niosła pięknie przybraną „Marzannę”, aby spalić ją i utopić w miejscowej rzece, a z nią razem pożegnać zimę.

Reforma szkolna. Z uwagi na to, że w naszej wsi zbudowano nowy obiekt szkolny, władze oświatowe postanowiły zlikwidować punkty filialne w Potulicach i Rudniczu. Dzieci i nauczyciele z tych punktów dojeżdżać będą do szkoły w Żelicach. Szkoła nasza zaś jest już trzeci rok częścią składową Zbiorczej Szkoły Gminnej w Wągrowcu, której dyrektorem jest Zygmunt Szwed.

20 czerwca 1978 r. Młodzież naszej szkoły z dobrowolnych składek dokonała wpłaty na Komitet Budowy Pomnika Szpitala Centrum Zdrowia Dziecka sumę 500,- złotych

Zakończenie roku szkolnego. Na dzisiejszej uroczystości dyrektor szkoły w swoim przemówieniu zakomunikował nam oficjalnie, że ostatni już raz zebraliśmy się na tym boisku, bowiem nowy rok szkolny witać będziemy w nowej szkole.

Lipiec/sierpień 1978 r. Dyrektor szkoły nie miał w tym roku szkolnym właściwie wakacji, bo chociaż szkoła oddana została do użytku, to praktyczne była pusta. Należało ją wyposażyć w sprzęt i środki dydaktyczne. Zmobilizowano więc „zmotoryzowanych” rodziców, którzy pomogli przewozić sprzęt uprzednio zamówiony w CZS-ie i zgromadzony w wolnych salach szkolnych w Rudniczu, Potulicach i Brzeźnie Nowym. Chodziło jednak o to, aby w sierpniu, kiedy rozpoczną się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, dzieci miały na czym siedzieć i pisać, a nie łatwo wyposażyć szkołę o 12 izbach lekcyjnych i innych pomieszczeniach, skoro dysponowało się dwiema własnymi w starej. Pracy i kłopotów było wiele, ale udało się. Potem szło już łatwiej, bo dużo pomogły dzieci i nauczyciele, którzy obowiązani bylido urządzenia przydzielonej izby lekcyjnej lub pracowni.

Rok szkolny 1978/79 skład nauczycielski: Ludwik Łukomski – dyr. szkoły, Łukomska Kazimiera, Kosakowski Tadeusz, Kosakowska Irena, Kolassa Krystyna, Białek Maria, Smolej Joanna, Stańko Stanisława, Piechocka Czesława.

Początek roku szkolnego. 1 wrzesień 1978 r. Jesteśmy w nowej szkole. Jak tu pięknie i przestronnie. Będzie można oddychać „pełną piersią”. Jest nas też więcej, bo doszły wszystkie dzieci z Potulic i Rudnicza. Są tez inne nowości. Dyrektor szkoły powiedział, że od tego roku szkolnego wdrażać się będzie nowy program nauczania we wszystkich szkołach sukcesywnie od kl. I.

4 wrzesień 1978 r. Dzień Imprez Szkolnych. Dzieci przeżyły wiele radości. W grach i zabawach oraz rozgrywkach drużynowych wykazały swoje umiejętności s pradawności.

Sześciolatki. W nowej szkole znalazło się też oddzielne pomieszczenie dla dzieci sześcioletnich. Jest ono pięknie wyposażone i urządzone, a dzieci czują się w nim znakomicie.

Wrzesień 1978 r. Sport w szkole. Na Spartakiadzie Gminnej, która odbyła się w Wągrowcu nasze drużyny piłki ręcznej – dziewczęta i chłopcy zdobyli pierwsze miejsce.

Październik 1978 r. Sport w szkole. W Rogoźnie odbyły się rejonowe rozgrywki w piłkę ręczną dziewcząt i chłopców. Nasza drużyna dziewcząt zdobyła pierwsze miejsce, a tym samym zakwalifikowała się do rozgrywek w ramach województwa.

Patron szkole. Kiedy rozpoczęto budowę nowej szkoły, zrodziła się myśl, aby nadać jej imię. W wyniku plebiscytu wybrano na patrona Stanisława Staszica – syna ziemi pilskiej. Pracę wychowawcza skierowano między innymi na przybliżenie uczniom tej postaci. Opracowano program działania, zaangażowano Komitet Rodzicielski i Opiekuńczy. Ministerstwo Oświaty i Wychowania wyraziło zgodę. Na posiedzeniu Rady Pedagogicznej 13 grudnia br. W obecności dyrektora Zbiorczej Szkoły Gminnej przydzielono konkretne zadania każdemu nauczycielowi w związku z uroczystością nadania szkole imienia. Wyznaczono też przybliżony termin – koniec maja 1979 r.

30 lat PZPR Obchodziliśmy uroczysty apel z okazji 30-lecia Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Dyrektor szkoły wygłosił przemówienie, w którym omówił historię ruchu robotniczego w Polsce, a następnie odbyła się część artystyczna.

31 grudnia 1978 r. Zima 100-lecia. Przeżyliśmy straszliwe chwile. Od rana zaczął padać gęsty śnieg i wiał silny wiatr. Była zadymka. Zaniepokojeni rodzice zgłaszali się by odebrać dzieci ze szkoły. Zajęcia szkolne skrócono, aby dzieci i nauczyciele mogli wyjechać do domu. Nad ranem 1 stycznia zgasło światło – to awaria na linii wysokiego napięcia. Łączność telefoniczna również przerwana. Nie mamy wody i kaloryfery zimne. Trwało tak trzy doby, a mróz dochodził do – 300C.

27 maja 1979 r. Sport w szkole. 27 maja odbyła się w Wągrowcu Wojewódzka Inauguracja Tygodnia Kultury Fizycznej. W turnieju piłki ręcznej drużyna dziewcząt naszej szkoły zdobyła I miejsce, a tym samym puchar i dyplom.

Rok szkolny 1979/80 skład nauczycielski: Ludwik Łukomski – dyr. szkoły, Łukomska Kazimiera, Kosakowski Tadeusz, Kosakowska Irena, Kolassa Krystyna, Białek Maria, Smolej Joanna, Barczyńska Bożena, Stańko Stanisława, Piechocka Czesława.

16 września 1979 r. Uczniowie klasy VIII napracowali się solidnie przy urządzaniu nowej szkoły. Na apel dyr. Szkoły wzywający do pracy społecznej nigdy nie powiedzieli „nie”. Komitet Rodzicielski ufundował dla wszystkich wyróżniających się wycieczkę „Szlakiem Piastowskim”.

21 września 1979 r. odbyły się w Wągrowcu Rejonowe Mistrzostwa Szkół Podstawowych w piłce ręcznej. Drużyna dziewcząt naszej szkoły zajęła I miejsce, a tym samym zakwalifikowała się do eliminacji wojewódzkich. Chłopcy zajęli II miejsce.

31 grudnia 1979 r. Dokonaliśmy kolejnej wpłaty na budowę Pomnika – Szpitala Centrum Zdrowia Dziecka.

Nagroda Otrzymaliśmy niecodzienną radosną wiadomość. Za osiągnięcia w sporcie przydzielono naszej szkole 10 tyś. złotych. Radość była wielka bo w „Międzynarodowym Roku Dziecka”

Konkurs czystości. W ubiegłym roku szkoła nasza zgłosiła udział w Wojewódzkim Konkursie Czystości Szkół. Wyniki konkursu ogłoszono. Zajęliśmy III miejsce, z czego jesteśmy bardzo zadowoleni.

25 maja 1980 r. w Wągrowcu odbyły się V Wojewódzkie Igrzyska Młodzieży Szkolnej. Dziewczęta nasze wywalczyły I miejsce, a co za tym idzie – złote medale i puchar. Są najlepsze w województwie. Nauczyciel wychowani fizycznego pan Tadeusz Kosakowski, który opiekuje się drużyną był bardzo dumny i radosny z odniesionego zwycięstwa.

26 maja 1980 r. Drużyna Harcerska wzięła udział w VI Harcerskim Rajdzie Szlakami Miejsc Pamięci Narodowej z metą w Wągrowcu.

Rok szkolny 1980/81 skład nauczycielski: Ludwik Łukomski – dyr. szkoły, Łukomska Kazimiera, Kosakowski Tadeusz, Kosakowska Irena, Białek Maria, Kolassa Krystyna, Stańko Stanisława, Piechocka Czesława, Smolej Janina, Barczyńska Bożena.

Sport w szkole. Na Spartakiadzie Gminnej nasze drużyny piłki ręcznej – dziewczęta i chłopcy zajęli I miejsce, a tym samym zakwalifikowali się do rozgrywek rejonowych.

29 grudnia 1980 r. Trzęsienie ziemi we Włoszech. Dzieci nasze głęboko przeżyły ten fakt i szeroko na ten temat dyskutowały. Postanowiono przyjść z pomocą poszkodowanym i zorganizowano dobrowolną składkę pieniężną. Akcją kierowało Szkolne Koło PCK. Zebrano na ten cel 4372 zł, które przekazano na konto PCK w Warszawie.

Kwiecień Miesiącem Pamięci Narodowej. Na zaproszenie przybył do nas gość, który w czasie okupacji hitlerowskiej przebywał w obozach koncentracyjnych dla dzieci.

Wycieczki Malbork i Trójmiasto zwiedzili uczniowie klas VII i VIII pod opieką pp. K. Kolassy i K Łukomskiej. Drugą z kolei była wycieczka Szlakiem Piastowskim. Uczestnikami byli uczniowie klasy V i VI pod opieką pp. M. Białek i J. Kosakowskiej.

Rok szkolny 1981/82 skład nauczycielski: Ludwik Łukomski – dyr. szkoły, Łukomska Kazimiera, Kosakowski Tadeusz, Kosakowska Irena, Białek Maria, Kolassa Krystyna, Talar Bożena, Niemiec Krystyna, Nowak Lidia, Stańko Stanisława, Piechocka Czesława, Smolej Janina.

Bieżący rok szkolny przynosi nam pewne zmiany. Obowiązywać nas będzie 5-dniowy tydzień pracy, a więc wolne soboty. Poza tym reaktywowano Punkt Filialny w Rudniczu, gdzie uczyć się będą dzieci klas I – III z Rudnicza i Bobrownik oraz ognisko przedszkolne. Kierownikiem będzie p. Stanisława Stańko, a drugą nauczycielką p. Czesława Piechocka.

Sport w szkole (jesień) Na spartakiadzie Gminnej w Wągrowcu drużyny nasze – dziewczęta i chłopcy zajęli I miejsce w piłce ręcznej. W Gołańczy na Rejonowych Rozgrywkach w piłce ręcznej obje drużyny zajęły znowu I miejsce, a tym samym zakwalifikowały się do eliminacji wojewódzkich. Na rozgrywkach w Pile również obie drużyny zajęły I miejsce i znalazły się w I grupie eliminacyjnej województwa.

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. generał armii Wojciech Jaruzelski ogłosił stan wojenny w Polsce. W związku z tym zawieszona została nauka w szkołach wszystkich typów aż do odwołania. Przerwa ta trwała dla szkół podstawowych do 3 stycznia i zaliczona została jako ferie zimowe.

Patron szkole. Wprawdzie jeden termin był już wyznaczony ale z przyczyn obiektywnych uroczystość nie odbyła się. Ustalono więc nieodwołalnie, że szkoła otrzyma imię w dniu 18 czerwca. Popiersie i płaskorzeźbę St. Staszica wykonał artysta dramatyczny Ł. Rabski już jesienią 1978 r. Z kasy Komitetu Rodzicielskiego wyasygnowano na ten cel 21 tyś. złotych. Prócz tego dyr. Szkoły w porozumieniu z Komitetem Rodzicielskim zamówił u wymienionego artysty portret patrona malowany na płótnie za 15 tysięcy złotych. Wykonany będzie na uroczystość.

18 czerwca 1982 r. Nadanie szkole imienia Stanisława Staszica.

Punktualnie o godzinie 12.00 rozpoczęła się uroczystość, która przebiegała według ustalonego scenariusza.

Dyrektor szkoły p. Ludwik Łukomski powitał zaproszonych gości, rodziców, dzieci i nauczycieli.

Z zaproszonych gości przybyli:

- Kurator Oświaty i Wychowania w Pile mgr Zbigniew Stanek,

- Starszy wizytator mgr Henryk Szulc,

- Naczelnik Urzędu Gminy Wągrowiec p. Lucjan Piechocki,

- Przewodniczący Gminnej Rady Narodowej p. Czesław Koziorowski,

- Przewodniczący Zakładu Opiekuńczego Szkoły p. Kazimierz Klupczyński,

- Gminny Dyrektor Szkół mgr Zygmunt Szwed,

- Zastępcy GDSz w osobach pp. mgr Teresy Walewskiej, mgr Krystyny Guździał,

- Dyrektorzy szkół 8-klasowych terenu Gminy Wągrowiec: p. Stanisław Kalka z Łekna, mgr Kazimierz Książniakiewicz z Pawłowa Żońskiego, mgr Eugeniusz Łukaszewski z Sienna,

- Leśniczy miejscowej leśniczówki inż. Piotr Skorupski oraz Prez. Kom. Rodz.

Po krótkim przemówieniu ukazującym historię powstania nowej szkoły, dyrektor poprosił starszego wizytatora mgr Henryka Szulca o odczytanie Aktu Nadania Szkole Podstawowej w Żelicach imienia Stanisława Staszica.

Popiersie patrona odsłonił Kurator Oświaty i Wychowania w Pile mgr Zbigniew Stanek. Kończąc zaś swoje wystąpienie, Kurator wręczył dyrektorowi szkoły p. Ludwikowi Łukomskiemu Medal za Wybitne Zasługi w Rozwoju Oświaty Województwa Pilskiego, a Przewodniczącemu Zakładu Opiekuńczego p. Kazimierzowi Klupczyńskiemu za długoletnią współpracę ze szkołą.

Po krótkim programie artystycznym zebrani wyszki przed front szkoły, aby uczestniczyć w odsłonięciu płaskorzeźby z wizerunkiem patrona, którego dokonał Naczelnik Gminy Wągrowiec p. Lucjan Piechocki.

Delegacje dzieci sąsiednich szkół złożyły kwiaty pod popiersiem patrona.

Dla wszystkich zaproszonych gości młodzież nasza przygotowała wiązanki kwiatów i upominki.

Po części oficjalnej goście zwiedzili wystawę pod hasłem „Stanisław Staszic – jego Zycie i idee” oraz obiekt szkolny.

Następnie odbyło się kameralne spotkanie gości z gronem nauczycielskim i Komitetem Rodzicielskim.

Najwięcej pracy w przygotowanie tej uroczystości włożyły następujące panie nauczycielki: Maria Białek, Irena Kosakowska, Kazimiera Łukomska i mgr Krystyna Niemiec.

Dzień ten dostarczył wszystkim obecnym głębokich przeżyć i pozostanie na długo w pamięci.

Takiej uroczystości nasze małe, wiejskie środowisko nie przezywało nigdy, to też podziwu i radości nie szczędzono. Nie lada to przecież wyróżnienie i zaszczyt posiadać taką szkołę, która dostarcza tylu miłych wrażeń.

Wycieczki. W bieżącym roku szkolnym odbyły się dwie wycieczki Szlakiem Piastowskim. Uczestnikami byli uczniowie klasy IV oraz II i III. Opiekunką kl. IV była nauczycielka Kazimiera Łukomska, a kl. II i III nauczycielki Irena Kosakowska i Lidia Nowak.

Rok szkolny 1982/83 skład nauczycielski: Ludwik Łukomski – dyr. szkoły, Kosakowski Tadeusz, Kosakowska Irena, Białek Maria, Kolassa Krystyna, Niemiec Krystyna, Smolej Joanna, Wnuk Waldemar, Springer Jolanta, Stańko Stanisława, Piechocka Czesława, Łukomska Kazimiera, Talar Bożena, Nowak Lidia.

Susza, susza. W ostatnich czasach przyroda płata nam figle. Przeżyliśmy w tym roku bardzo upalne lato ale nie to było najgorsze. Stokroć straszniejsze, to brak opadów deszczowych. Przez okres 4 miesięcy nie padał deszcz, nad czym najbardziej ubolewali rolnicy i nie tylko. Zdajemy sobie sprawę z tego, że pogorszy to stan naszej gospodarki i opóźni wyjście z kryzysu.

14 września 1982 r. odbyły się w Wągrowcu Rejonowe Rozgrywki w Piłce Ręcznej. Wzięła w nich udział nasza drużyna dziewcząt, zajmując I miejsce.

18 września 1982 r. w Trzciance odbyły się Wojewódzkie Rozgrywki w Piłce Ręcznej Dziewcząt, gdzie znowu nasza drużyna zajęła I miejsce.

9 listopada 1982 r. toczył się w piłce ręcznej bój o Puchar Gminnego Dyrektora Szkół. Zwyciężyły Żelice, pokonując drużynę ZSG wynikiem 23 : 0.

2 grudnia 1982 r. Z dobrowolnych składek młodzieży szkolnej uzbierała się suma 1917,60 zł, którą wpłacono na konto Społecznego Komitetu Budowy „Daru Młodzieży”.

28 czerwca 1983 r. Z dobrowolnych składek młodzieży uzbierała się suma 5478 zł, którą wpłacono na budowę szpitala „Pomnika Matki Polki”

Rok szkolny 1983/84 skład nauczycielski: Ludwik Łukomski – dyr. szkoły, Łukomska Kazimiera, Kosakowski Tadeusz, Kosakowska Irena, Kolassa Krystyna, Jóźwiak Krystyna, Białek Maria, Kosmowska Barbara, Smolej Joanna, Stańko Stanisława, Piechocka Czesława, Zawadzka-Tryt Gizela, Śleboda Ludwika, Kurczewski Marian, Talar Bożena, Nowak Lidia.

2 maja 1984 r. Jesteśmy za rozwojem sportu. Z dobrowolnych składek zebrano na Polski Komitet Olimpijski sumę 2426 zł.

Wycieczki:

  1. Trójmiasto kl. VII i VIII – 36 uczestników
  2. Poznań Teatr kl. VII – 35 uczestników
  3. Wągrowiec kl. III – 21 uczestników
  4. Poznań Teatr kl. I – 36 uczestników
  5. Malbork kl. IV – 46 uczestników
  1. Poznań kl. I i II – 46 uczestników

Opiekunka ZHP w tut. szkole zorganizowała obóz wędrowny trasą Piła – Wieleń pod hasłem „Przez Nadnoteckie Łąki i Lasy”. Obóz trwał 13 dni, a wzięło w nim udział 20 harcerzy.

Rok szkolny 1984/85 skład nauczycielski: Ludwik Łukomski – dyr. szkoły, Łukomska Kazimiera, Kosakowski Tadeusz, Kosakowska Irena, Kolassa Krystyna, Talar Bożena, Jóźwiak Krystyna, Śleboda Ludwika, Sieroń Janusz, Smolej Joanna, Gajlewicz Bolesław, Kosmowska Barbara, Stańko Stanisława, Piechocka Czesława, Zawadzka-Tryt Gizela, Nowak Lidia.

Wycieczki:

Budziszewko – kl. VII i VIII – 54 uczest. Zwiedzanie Izby Pamięci A. Mickiewicza.

Szlak Piastowski – kl. IV – 39 uczest.

WOSS Piła – kl. VII i VIII – 38 uczest.

Poznań – Muzeum Broni – kl. VI – 21 uczest.

Wągrowiec – kl. II – 18 uczestników.

23 listopada 1984 r. Młodzież szkolna zebrała 2 565 zł i przekazała Towarzystwu Opieki nad Zwierzętami w Polsce.

Biwaki. Drużyna Harcerska zorganizowała 1-dniowy biwak w Brzeźnie Nowym połączony z różnymi atrakcjami. Udział wzięło 18 harcerzy.

Kuligi. Śnieżna zima sprzyjała licznym zabawom na śniegu. Jedną z nich były wspaniałe kuligi, które kończyły się wspólnym gorącym posiłkiem.

15 marca 1985 r. Na Gminny Narodowy Fundusz Pomocy Szkole z dobrowolnych składek młodzieży zebrano i wpłacono kwotę 5018,80 zł.

Sport w szkole. Drużyna piłki ręcznej dziewcząt wzięła udział w finałach wojewódzkich rozgrywek i po ostatecznej klasyfikacji sezonu 1984/85 zajęła II miejsce, zdobywając srebrne medale.

Obozy. Na obozie wędrownym „Szlakiem Orlich Gniazd” byli harcerze tut. szkoły w liczbie 20. Obóz trwał 13 dni. Wrócili bardzo zadowoleni. Obóz zorganizowała opiekunka drużyny nauczycielka Barbara Kosmowska.

Rok szkolny 1985/86 skład nauczycielski: Ludwik Łukomski – dyr. szkoły, Łukomska Kazimiera, Kosakowski Tadeusz, Kosakowska Irena, Kolassa Krystyna, Talar Bożena, Jóźwiak Krystyna, Gajlewicz Bolesław, Janowski Marek, Śleboda Ludwika, Sieroń Janusz, Ślęzak Małgorzata, Szkudlarek Grażyna, Kosmowska Barbara, Stańko Stanisława, Agacińska Ramona, Zawadzka-Tryt Gizela, Buczek Wincenty, Buczek Maria.

W bieżącym roku szkolnym dołączono do tut. szkoły jako punkt filialny szkołę w Runowie. W związku z tym dzieci klas I-III oraz oddział przedszkolny uczą się nadal w Runowie, a dzieci klas IV-VIII dowożone są autobusem szkolnym do naszej szkoły.

Styczeń 1986 r. Głośno mówiono o wizycie redaktora „Świata Młodych” w naszej szkole, a konkretnie w drużynie harcerskiej, która wzięła udział w konkursie pod hasłem „Harcerze Współgospodarzami Wsi” zorganizowanym przez GK ZHP w Warszawie i została jego laureatem.

12 stycznia 1986 r. Zastęp chłopców pod opieką kol. Janusza Sieronia zdobył I miejsce w biegu patrolowym „Azyma 86”, zorganizowanym przez PTTK w Wągrowcu. W nagrodę otrzymali puchar, dyplom oraz drobne indywidualne upominki.

Obozy W nagrodę za udział i zwycięstwo w konkursie „Harcerze Współgospodarzami Wsi” cała drużyna dziewcząt z opiekunką kol. Barbarą Kosmowską wyjechała na obóz do NRD.

Sport w szkole. Po licznych zmaganiach drużyna piłki ręcznej dziewcząt w klasyfikacji wojewódzkiej na sezon 1985/86 zajęła III miejsce.

Rok szkolny 1986/87 skład nauczycielski: Ludwik Łukomski – dyr. szkoły, Kosakowski Tadeusz, Kosakowska Irena, Kolassa Krystyna, Jóźwiak Krystyna, Talar Bożena, Śleboda Ludwika, Sieroń Janusz, Ślęzak Małgorzata, Pisuk Barbara, Gajlewicz Bolesław, Szkudlarek Grażyna, Janowski Marek, Janowska Lidia, Maćkowiak Błażej, Stańko Stanisława, Agacińska Ramona, Zawadzka-Tryt Gizela, Buczek Wincenty, Buczek Maria, Łukomska Kazimiera, Solecki Hipolit.

4 grudnia 1986 r. Korzystając z zaproszenia dyrektora szkoły, na spotkanie z uczniami klasy VIII przybyli Poseł na Sejm PRL ob. Florian Andrzejewski oraz Naczelnik Urzędu Gminy Wągrowiec ob. Edward Knapski.

20 grudnia 1986 r. odbyło się w Budzyniu spotkanie Drużyn Harcerskich biorących udział w konkursie „Harcerze Współgospodarzami Wsi”. Drużynowa kol. Barbara Pisuk pospieszyła na to spotkanie w towarzystwie siedmiu dziewcząt. Jak się okazało, drużyna tut. szkoły została wyróżniona i otrzymała komplet książek do biblioteki harcerskiej, a drużynowa pieniężną nagrodę.

22-23 luty 1987 r. Drużyna ZHP w Warszawie. W drużynie wielkie poruszenie. Drużynowa oraz trzy wyróżniające się w pracy harcerki otrzymały zaproszenie do Głównej Kwatery ZHP na spotkania z Naczelnikiem GK ZHP Ryszardem Wosińskim w celu podsumowania konkursu „Harcerze Współgospodarzami Wsi”.

Sport w szkole. W bieżącym roku szkolnym drużyna piłki ręcznej dziewcząt wywalczyła IV miejsce w klasyfikacji wojewódzkiej.