Historia Szkoły Podstawowej w Żelicach część I

Kalendarium Zespołu Szkół w Żelicach*

Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica

Najstarsze dokumenty, do których udało się nam dotrzeć, potwierdzające istnienie tutaj szkoły katolickiej pochodzą z 1866 r. Lekcje prowadził wówczas pan Józef Sowiński, a patronem był pan Nieżychowski. Do budynku szkolnego uczęszczało 118 dzieci, które pobierały naukę w języku polskim i niemieckim.

7 marca 1946 r. Na ustne zarządzenie Inspektora szkolnego w Wągrowcu wszystkie szkoły były zobowiązane przekazać kroniki szkolne do Inspektoratu Szkolnego. Najpierwszą kroniką szkolną w 2 egzemplarzach przekazano dnia 7 marca 1946 r. pod l.dz. 10/46.

Po pewnym okresie Inspektorat Szkolny przez pana Szulka Mariana kierownika szkoły w Rudniczu przekazuje 1 egzemplarz kroniki. Natomiast drugi egzemplarz obejmujący dalszy ciąg życia szkoły ze szczególnym uwzględnieniem przeżycia Polaków miejscowego obwodu szkolnego z okresu okupacji niemieckiej z ostatniej wojny przepadł bez śladu.

Wiele razy ingerowano w Inspektoracie celem uzyskania tego niemego źródła, lecz starania nie przyniosły pożądanych wyników. Wobec takiego przypadku kierownictwo szkoły zakłada z dniem 1 lutego 1947 r. nowy egzemplarz kroniki, który ma służyć do utrwalania przejawów życia szkoły i jej obwodu szkolnego.

Rok szkolny 1946/47 Skład nauczycieli: Władysław Boruszak – kierownik szkoły, Jawna Eugenia, Wesna Wanda.

Do szkoły uczęszczało 102 uczniów z miejscowego obwodu szkoły i obwodów szkolnych Brzezna Nowego i Sarbki.

Rok szkolny 1952/53 Skład nauczycieli: Władysław Boruszak – kierownik szkoły, Albin Płowens, Janina Wala, Alojzy Słoma.

Rok szkolny 1953/54 Skład nauczycieli: Konstanty Świtalski – kierownik szkoły, Alojzy Słoma, Zenon Tokarz, Stefania Szkudlarek.

Rok szkolny 1955/56 Skład nauczycieli: Stefania Szkudlarek – kierownik szkoły, Emilia Czechorowska, Elżbieta Furmaniak, Marian Kupidura.

9 lutego 1956 r. o godz. 1950 w szkole i całej wiosce nastąpiła uroczysta chwila zabłyśnięcia światła elektrycznego.

17.05.1956 r. odbyły się Rejonowe Harcerskie Igrzyska Letnie. Do igrzysk powiatowych zakwalifikowała się Rajs Janina.

Dzieci klasy 5, 6 i 7 Szkoły Podstawowej włączyły się do czynu budowy szosy z Żelic do Sarbki.

Rok szkolny 1956/57 Skład nauczycieli: Stefania Świtalska – kierownik szkoły, Emilia Czechorowska, Elżbieta Furmaniak, Aurelia Szymańska – w zastępstwie Z. Tokarza.

Rok szkolny 1957/58 Skład nauczycieli: Stefania Świtalska – kierownik szkoły, Emilia Czechorowska, Elżbieta Furmaniak, Zenon Tokarz.

28 kwietnia 1958 r. uczniowie z kierownikiem szkoły Zenonem Tokarzem otoczyli boisko szkolne morwą. W pracy tej na pochwałę i wyróżnienie zasłużyli: Czesław Oko, Lechosław Martyński, Zbigniew Wachowiak, Romuald Jaśkólski.

1 czerwca 1958 r. Uroczyście i radośnie spędziły dzieci dzień w dniu swojego święta. Na kilka tygodni przed jego rozpoczęciem obradowali rodzice i nauczyciele, aby dzień ten był naprawdę „Dniem przeżyć, radości i zadowolenia”. Uroczystość zakończyła się przedstawieniem, które przygotowali uczniowie klasy piątej, szóstej i siódmej: Teresa Kułacz, Czesław Oko, Wanda Kozłowska, Romuald Jaśkólski, Jadwiga Lepkowska, Polega Regina, Maria Lepkowska, Krystyna Szkudlarek, Henryk Łasecki, Waldemar Paszkowiak.

27 maja 1958 r. Żelice nawiedziła niespotykana od lat fala gradobicia. Kule gradowe dochodziły do wielkości jaja gołębia. Niebywała dotąd fala gradobicia spowodowała poważne zniszczenia zbóż i ptaków oraz szyb i dachówek naszej szkoły.

21 czerwca 1958 r. zakończenie roku szkolnego. Absolwenci szkoły, uczniowie klasy siódmej zasłużyli na szczególne uznanie oraz wyróżnienie i wpisali się do kroniki szkoły: Teresa Kułacz, Jadwiga Lepkowska, Lechosław Martyński, Czesław Oko, Czesława Majewska, Bronisława Wolna, Janina Bejm, Marian Moćko, Zbigniew Wachowiak, Stanisław Tomczak, Zdzisław Wyka, Stanisława Konieczna, Teresa Emerling.

Rok szkolny 1958/59 Skład nauczycieli: Jadwiga Florkowska – kierownik szkoły, Emilia Czechorowska, Zenon Tokarz, Edward Więckowski.