Szkoła Podstawowa im. S. Staszica

Szkoła Podstawowa im. S. Staszica

62-113 Żelice, Żelice 14a
tel. 67 26 16 887

E-mail: sekretariat@spzelice.szkolnastrona.pl

IV Spotkanie Rodzin Powstańców Wielkopolskich w Potulicach.

„Pamięci naszych dziadków i rodziców oraz uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Potulicach, Rudniczu i w Żelicach Bohaterów Powstania Wielkopolskiego” pod tym hasłem w dniu 5 lutego 2017 r. w rocznicę bitwy pod Radwankami, w której zginęli trzej powstańcy wielkopolscy spoczywający na cmentarzu w Potulicach, odbyło się czwarte spotkanie rodzin powstańców wielkopolskich.

Na zaproszenie Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/19 Koło Wągrowiec Gmina oraz Stowarzyszenia Wiejskiego „Strzecha” w Potulicach, rodziny powstańców i sympatycy Powstania Wielkopolskiego spotkali się na uroczystej Mszy św. odprawionej przez ks. Tomasza Kubiaka proboszcza parafii w Potulicach. Zebrani modlili się w intencji powstańców listopadowych i styczniowych oraz za wszystkich żołnierzy I i II wojny światowej, walczących i poległych w obronie Polski, za powstańców wielkopolskich, którzy ofiarą krwi i życia przywrócili Ojczyźnie prastare piastowskie ziemie oraz za żołnierzy niezłomnych – wyklętych. O oprawę Mszy św. zadbali członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Rogatywka 1918-1939”.

Dalsza część uroczystości rozpoczęła się od odśpiewania Hymnu Państwowego, któremu towarzyszyły odpalone race przez członków Grupy FC Wągrowiec Wiara Lecha. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Starosta Wągrowiecki Tomasz Kranc, w imieniu Wójta Gminy Wągrowiec Stanisław Janyga, prezes Zarządu Oddziału Wielkopolskiego TPPW 1918/19 Wawrzyniec Wierzejewski, hm. Marek Urbanowicz członek Komitetu Obchodów 100-lecia Wybuchu Powstania Wielkopolskiego przy Wielkopolskiej Chorągwi ZHP oraz Irena Klawińska radna Rady Gminy Wągrowiec. Okolicznościowe przemówienie na temat związany z Powstaniem Wielkopolskim i jego znaczeniem dla odzyskania przez Polskę niepodległości wygłosił prezes ZOW TPPW Wawrzyniec Wierzejewski. Wręczył on również zarządowi Koła Wągrowiec Gmina Januszowi Sieroń, Jerzemu Konwińskiemu i Małgorzacie Ślęzak okolicznościowe Rozetki, a nowo przyjętym członkom koła legitymacje członkowskie. Specjalnymi dyplomami Zarząd Koła TPPW podziękował za współpracę osobom, które wyróżniły się w działaniach upamiętniających Powstanie Wielkopolskie: Teresie Stelmach, Arkadiuszowi Kopniewskiemu, Czesławowi Tomczykowi, Ryszardowi Stępniakowi, Piotrowi Plewa, Pawłowi Napierała oraz Jackowi Kapela.

Spotkanie rodzin uświetnił występ uczniów Zespołu Szkół w Żelicach przygotowanych przez Małgorzatę Ślęzak. W programie artystycznym zostały zaprezentowane sylwetki powstańców wielkopolskich, a pięknie wykonane pieśni żołnierskie zachęciły zebranych do wspólnego śpiewania. Na zakończenie występu artystycznego Aleksandra Kapałczyńska, córka powstańca wielkopolskiego, w gorących słowach podziękowała młodzieży i organizatorom za kultywowanie pamięci bohaterów. Podczas uroczystości uczestnicy w podniosłej atmosferze długo wspominali swoich dziadków i rodziców. Mogli obejrzeć pamiątki rodzinne związane z powstańcami wielkopolskimi oraz oryginalny mundur Józefa Łubieńskiego, wypożyczony z Muzeum Regionalnego w Wągrowcu. Uroczystości związane z upamiętnieniem Powstańców Wielkopolskich na długo pozostaną w pamięci zebranych.